5 inspirujących porad- jak wykonać blat z żywicy epoksydowej
Trendy w kuchennych meblach i blatach dość często się zmieniają. W naszych kuchniach gościło już drewno, granit, marmur, szkło. Teraz coraz chętniej wybieramy żywicę epoksydową. Ten niezwykły materiał daje duże możliwości tworzenia unikatowych zestawień kolorystycznych. Ma też wiele zalet, które sprawiają, że warto je wykorzystać w kuchni. Zapraszamy do lektury poradnika jak wykonać ciekawy blat z żywicy.
Spis treści
Żywica epoksydowa na blat kuchenny – wady i zalety
Żywica epoksydowa to rodzaj sztucznie wytwarzanego materiału, który imituje naturalną żywicę. Utwardza się podczas zachodzących procesów chemicznych, dzięki czemu staje się twardy i odporny. Żywica jest odporna na działanie wody i środków chemicznych, nie zniszczy się więc od częstego mycia i odkażania, co jest szczególnie przydatne właśnie w kuchni, czy pomieszczeniach specjalnych jak laboratoria, magazyny, siedziby firm. Blaty kuchenne z żywicy epoksydowej są również na tyle twarde, że nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Twarde jak kamień, niepalne i nietopliwe, a do tego zdecydowanie tańsze – to zalety, dla których warto sięgnąć po żywicę epoksydową.
Oczywiście są i wady, taki blat może się odbarwiać w intensywnym słońcu i lepiej nie stawiać na nim bezpośrednio gorących rzeczy.
Zatapianie wspomnień w kuchennym blacie z żywicy epoksydowej
Jeśli zależy nam na wyjątkowym i unikatowym blacie kuchennym, warto sięgnąć po połączeniu bezbarwnej żywicy oraz cennych dla nas pamiątek. Możemy wykonać blat meblowy ze zdjęciami z podróży, widokówek, zbieranymi biletami czy plakatami. Żywica pozwoli nam je utrwalić i uchronić przed zniszczeniem.
Bardzo fajnym pomysłem na ciekawy blat do kuchni w stylu prowansalskim czy rustykalnym będzie żywica połączona z kwiatami lub innymi roślinami. Pięknie zachowują one kolory, ale muszą być wcześniej wysuszone.
Zwolennicy wnętrz industrialnych z kolei mogą w żywicowym blacie ukryć korek, druty czy nawet stare elementy zegarków, śruby i tym podobne przedmioty.
Idealne połączenie drewno i żywica jako modny blat do kuchni
W polskich kuchniach bardzo często pojawiają się meble i blaty drewniane. Nic dziwnego, bo jest to materiał naturalny, ekologiczny, uniwersalny i ponadczasowy, a dodatkowo dość trwały. Nie jest jednak idealny, łatwo go uszkodzić i wymaga sporo prac pielęgnacyjnych. Z tego powodu ciekawym pomysłem staje się połączenie ze sobą naturalności drewna i trwałości żywicy epoksydowej. Od jakiegoś czasu modne stają się stoliki, stoły i blaty, w których pomiędzy elementami drewnianymi znajduje się duża przestrzeń kolorowej żywicy. Warto podkreślić, że da się ją dowolnie farbować, zarówno na kolory przezroczyste, jak i w pełni kryjące. Można też kolorową żywicą malować i łączyć je w wyjątkowe, przenikające się kompozycje. Blat kuchenny z żywicy i drewna będzie z pewnością unikatowy i zostanie główną ozdobą wnętrza. Dzięki ogromnym możliwościom aranżacyjnym, taki blat możemy dopasować do każdego stylu pomieszczenia i ulubionej kolorystyki. Popularne połączenia to czerń i złoto, turkus czy czerwień i naturalne, jasne drewno.
Wielobarwne obrazy na kuchennym blacie z żywicy epoksydowej
Jak już wspomnieliśmy, kuchenne blaty z żywicy mogą tworzyć wyjątkowe obrazy. Dzięki swojej gęstości żywica o różnych kolorach nie miesza się, tworząc inną barwę, a poszczególne elementy wzajemnie się przenikają. Jest wiele technik rozprowadzania takiej żywicy, które umożliwiają powstawanie wspaniałych kompozycji. Możemy zaprojektować własny obraz, który stanie się później blatem do kuchennych mebli. Warto podkreślić, że żywica epoksydowa nie wymaga lakierowania, olejowania czy innych czasochłonnych zabiegów. Raz przygotowana wygląda ciągle tak samo.
Specjaliści od żywicznych obrazów, blatów, mebli posiadają specjalne formy, które pozwalają tworzyć również wielowarstwowe kompozycje. W połączeniu z różnymi kolorami czy odcieniami jednej barwy możemy zyskać stopniowanie i efekty ombre.
Żywica imitująca kamienie naturalne na kuchennych blatach
Ze względu na nieograniczone możliwości barwienia i łączenie ze sobą kolorów żywicy epoksydowej, można z jej pomocą stworzyć imitację kamieni naturalnych. Marzy ci się blat kuchenny z marmuru czy konglomeratu, ale przeraża cię cena lub wady tych materiałów? Sięgnij po żywicę epoksydową i przygotuj z niej prawie idealne imitacje naturalnych produktów.
Efekty specjalne na blacie kuchennym z żywicy epoksydowej
Pomysłów na kuchenne blaty może być zdecydowanie więcej, od prostych, trójwymiarowych, przez elementy fluorescencyjne czy strukturalne. Niezależnie od tego, jaki blat kuchenny sobie wymyślimy, jest prawie pewne, że z pomocą żywicy epoksydowej jesteśmy w stanie go przygotować. Równocześnie zachęcamy do eksperymentowania z formami i kolorami.
Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?
Kliknij w gwiazdkę by ocenić
Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba ocen: 7
Zostaw odpowiedź