Czym jest blat drewnopodobny?

Drewnopodobny blat kuchenny zazwyczaj wykonywany jest płyty wiórowej, laminowanej w specjalny sposób, by zwiększyć jego trwałość. Klasyczna płyta wiórowa zostaje oklejona z wierzchu termoutwardzalnym laminatem, a od spodu zabezpieczona przeciwprężną folią. Laminat, zazwyczaj HPL, składa się z wielu warstw papieru zaimpregnowalnego syntetycznymi żywicami. Sprawiają one, że powstaje jednolita, gładka i błyszcząca powierzchnia znana nam z kuchennych mebli. Często jego kolory i kształty są dobierane tak, by imitowały prawdziwe drewno.

Co to jest blat drewniany?

Kuchenny blat drewniany to nic innego jak odpowiednio przygotowane lite drewno. Może mieć ono formę jednolitego kawałka lub być posklejane z mniejszych, drewnianych części. Tego typu blaty są eleganckie, ponadczasowe i w pełni ekologiczne. Ich wadą jest niestety cena.

Wady i zalety blatu kuchennego z drewna

Kuchenny blat drewniany jest niewątpliwie rozwiązaniem dość ekskluzywnym. Porządny kawał drewna będzie co najmniej kilkukrotnie droższy niż gotowy blat drewnopodobny. Nie ma jednak co ukrywać, że zupełnie inny będzie również efekt. Blat kuchenny z drewna jest bardzo elegancki, pasuje do każdego wnętrza i od kilku lat stale rośnie jego popularność. Drewno nigdy nie wychodzi z mody oraz jest doskonałą bazą do wszystkich kolorów mebli czy ścian. Zaletą drewnianego blatu kuchennego są jego naturalność i ekologiczność, jeśli są to dla nas ważne kwestie, będzie to zdecydowanie lepszy wybór niż sięganie po sztuczne jego zamienniki. Tym, za co stolarze cenią drewno, to łatwość jego obróbki. Można z niego przygotować blat kuchenny o dowolnym kształcie. Również dość łatwo da się go odnowić. Wystarczy papierem ściernym zetrzeć wierzchnią warstwę i ponownie ją naolejować lub zalakierować, by zyskać blat o idealnym wyglądzie.

Drewniane blaty do kuchni mają jednak swoje wady. Przede wszystkim trzeba o nie dbać zdecydowanie bardziej niż o wersje drewnopodobne. Konieczne jest regularne jego olejowanie lub lakierowanie i odnawianie. Blaty z drewna do kuchni są podatne na działanie ognia i temperatury. Łatwo mogą na nich powstać przebarwienia. Konieczne jest również krojenie na deskach i niestawianie bezpośrednio na blacie drewnianym niczego, co mogłoby zostawić ślady lub plamy. Niestety wgnieceń, nacięć od noża, śladów po gorącym naczyniu jest bardzo trudno się pozbyć (zostaje tak naprawdę zdarcie wierzchniej, uszkodzonej warstwy).

Blat kuchenny drewnopodobny – mocne i słabe strony

Jedną z najważniejszych zalet blatów drewnopodobnych jest ich niska cena. To daje nam możliwość ich wymiany, jeśli nam się znudzą lub uznamy, że chcemy coś zmienić w kuchni. Łatwo da się je obrabiać, skracać czy łączyć ze sobą, dzięki czemu bez problemu da się je wpasować w każde wnętrze. Nie musimy również obawiać się o ich zaplamienie czy odbarwienie, ponieważ są bezproblemowe w pielęgnacji. To nie oznacza jednak, że są najtrwalsze. Blaty kuchenne drewnopodobne bowiem są wrażliwe na wysokie temperatury i wodę. A gdy je uszkodzimy, nie ma już sposobu na ich naprawienie. Jeśli więc napęcznieją od wody lub uszkodzimy je, stawiając na nich gorące naczynie, będziemy musieli pogodzić się ze śladami lub wymienić cały blat. Zaletami blatów drewnopodobnych do kuchni jest bogata gama kolorystyczna i wzornicza. Dzisiejsze oferowane przez producentów produkty dość wiernie imituje naturalny wygląd drewna. Bez trudu idealnie dopasujemy taki blat do frontów naszych mebli czy koloru ścian. Musimy jednak liczyć się z tym, że po kilku latach użytkowania konieczne będzie ich wymienienie.

Blat kuchenny drewnopodobny czy drewniany – co wybrać?

Musimy postawić sobie pytanie, na czym nam zależy i ile uwagi jesteśmy w stanie poświęcić blatu kuchennemu. Decydując się na blat z drewna, musimy mieć świadomość, że nie możemy pracować bezpośrednio na nim, konieczne będzie regularne jego odświeżane i łatwo może dojść do jego uszkodzenia. Jeśli jednak nie przeszkadza nam ani to, ani jego cena, na pewno będzie trwalszy i bardziej elegancki oraz ponadczasowy. Gdy zaś nasz budżet jest mocno ograniczony, a chcemy uzyskać efekt zbliżony do drewna, warto przyjrzeć się kuchennym blatom drewnopodobnych.