Jak odnowić skórzany hoker?

Jedną z najczęściej spotykanych form hokerów są te tapicerowane, skórzane. Wyglądają one bardzo efektownie, jednak z czasem skóra, zwłaszcza to ekologiczna, może zacząć pękać. Nasz hoker zacznie wtedy wyglądać brzydko, a nam będzie się na nim siedzieć niewygodnie, ponieważ możemy zaczepiać się ubraniem o mikropęknięcia. Czy da się coś na to zaradzić? Oczywiście. W takim przypadku musimy przystąpić do procesu odnowienia skórzanej tapicerki. Skóra chodź się z tym materiałem dość trwałym, może ulec porysowaniu lub zadrapaniu na przykład przez zwierzęta, po czasie może się również przycierać. Jeśli nasz hoker ma plamę, możemy pozbyć się jej przy pomocy szarego mydła i miękkiej szmatki. Owalnymi, delikatnymi ruchami pocierając, możemy wywabić zacieki i zabrudzenia. Pamiętajmy, że zbyt mocne ruchy mogą doprowadzić do uszkodzenia skóry. Samodzielnie będziemy w stanie usunąć jedynie niewielkie zniszczenia na skórzanym hokerze. Dzięki specjalnym preparatem będziemy jednak w stanie wydłużyć żywotność krzesła. Jeśli nasza skórzana tapicerka jest już mocno zniszczona, możemy oddać ją do profesjonalnej naprawy. Innym sposobem jest samodzielne wymienienie pokrycia hokera lub uszycie zdejmowanego pokrowca.

Jeszcze innym sposobem na odnowienie skórzanego hokera jest zafarbowanie mebla. W ten sposób jesteśmy w stanie wyrównać koloryt krzesła lub po prostu odświeżyć jego wygląd. Do tego celu będziemy potrzebowali profesjonalnych środków, które kupimy w sklepach stacjonarnych lub internetowych. By samodzielnie zafarbować skórzany hoker, oprócz farby potrzebować będziemy również miękkiego pędzelka. Pierwszym krokiem powinno być z pewnością umycie i odtłuszczenia mebla. Po zapoznaniu się z instrukcją, postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Uważajmy, b farby nakładać równomiernie i w niezbyt dużej ilości.

Jak odnowić tapicerowany hoker?

Tapicerowane hokery będzie nam łatwiej odnowić niż te wykonane ze skóry. Przede wszystkim tapicerkę materiałową w prosty sposób jesteśmy w stanie utrzymać dłużej w idealnej kondycji. By się tak stało, warto regularnie ja czyścić czy prać, jeśli jest zdejmowana. Dodatkowo w tapicerowanym hokerze zawsze możemy ją wymienić. By tego dokonać, potrzebujemy trwałego materiału, np. dedykowanego tapicerowaniu czy wodoodpornego. Oprócz tego przyda nam się igła, nitka, nożyczki i najlepiej pistolet tapicerski. Sposób wymiany tapicerki w hokerze musimy dostosować do jego kształtu. W niektórych przypadkach sprawdzi się po prostu uszycie zewnętrznego pokrowca, w innych konieczne będzie bezpośrednie wymienienie tapicerki. Wtedy będziemy musieli zacząć od usunięcia starej. W tapicerowanym hokerze nowe pokrycie możemy zamontować w szybki sposób, wykorzystując pistolet tapicerski. Kluczem do idealnego montażu jest solidne naciąganie tkaniny na hokerze.

Jak stworzyć swój wyjątkowy hoker?

Hoker, który odnawiamy, nie musi być sztampowy. Możemy dowolnie dopasować go do naszych upodobań i wyglądu wnętrza, w którym będzie stać. Oprócz kolorystyki, możemy również w dowolny sposób spersonalizować krzesło. Możemy na przykład wykorzystać do tego celu guziki lub kryształki, które można umieścić na oparciu hokera. Sposobów na udekorowanie takiego hokera jest nieskończenie wiele. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Do pomieszczeń urządzonych w stylu prowansalskim możemy wykonać hoker z koronkowym oparciem. Z kolei do kuchni nowoczesnych sprawdzą się hokery z wielokolorowymi oparciami, w których inspiracje będziemy czerpać z impresjonistycznych obrazów.

Oczywiście możemy pozostać wyłącznie przy jednokolorowym hokerze. Odnowienie go da nam jednak możliwość nie tylko dodania mu nowego życia, ale również idealnego wręcz dopasowania do koloru ścian czy mebli. Takiej możliwości zazwyczaj nie daje nam kupowanie gotowych mebli kuchennych.