Co nie sprawdzi się w małej kuchni? 

Istnieje kilka ryzykownych praktyk, które mogą zmniejszyć optycznie wnętrze i sprawić, że poczujemy się w nim przytłoczeni. Urządzając małą przestrzeń kuchenną, najlepiej zrezygnować z ciemnych kolorów i wzorzystych płytek. Ich obecność może jedynie wprowadzić chaos w naszej kuchni. Lepiej unikać ustawiania sprzętu AGD na blatach kuchennych, szczególnie gdy można np. kuchenkę mikrofalową wbudować w ich środek. Praktycznym rozwiązaniem jest znalezienie urządzenia łączącego w sobie funkcje mikrofalówki z piekarnikiem. 

Jakie rozwiązania sprawdzą się w niewielkiej kuchni?

Bardzo ważną rolę odgrywa w mieszkaniach światło, zarówno to naturalne, jak i sztuczne. Wybierając zasłony kuchenne, postawmy na te jasne lub zrezygnujmy z nich całkowicie. Dzięki temu do naszej kuchni wpadnie możliwie dużo światła słonecznego. Aby oszczędzić miejsce na blacie, warto wybrać do małej kuchni jednokomorowy zlewozmywak z ociekaczem lub bez. Jeżeli dysponujemy suszarką lub zmywarką, warto wybrać opcję pozbawioną tego dodatku. Miejsce w przestrzeni małej kuchni należy wykorzystywać do maksimum jego możliwości. Z tego powodu doskonale sprawdzą się szafki do samego sufitu. Najważniejsze jest odpowiednie zagospodarowanie miejsc do przechowywania. Projektując pokój o niewielkiej powierzchni, warto kierować się zasadą: mniej znaczy więcej. To właśnie minimalizm pozwoli nam się czuć komfortowo w czterech ścianach naszej kawalerki. 

Jaki stół kuchenny do małego mieszkania? 

Wykończenie kawalerki ułatwia dostępność szeregu różnego rodzaju mebli, np. stołów. W ofercie sklepów meblarskich znaleźć można tego rodzaju produkty o różnych kształtach i funkcjach. Przykładem jest mebel rozkładany, który uratuje nas, gdy pojawi się chęć przygotowania obiadu dla odwiedzającej nas rodziny lub imprezy dla większego grona znajomych. Dla osób, które nie przewidują częstego świętowania, wystarczającym jest jego mniejsza, kwadratowa lub okrągła, opcja bez możliwości składania. Jeśli potrzebujemy jeszcze więcej wolnego miejsca, kupmy taborety i sprytnie schowajmy je pod mebel. Stół jest zazwyczaj jedynym rozwiązaniem w małych mieszkaniach z kuchnią zamkniętą. W tej sytuacji inną, praktyczną, propozycją jest stolik ścienny. Wygląda on bardzo estetycznie i wpasuje się idealnie w minimalistyczne wnętrza. Wybierając wersję z możliwością składania go, można otrzymać nie tylko uroczy mebel, ale i bardzo praktyczny.  

Jaki bar kuchenny do małego mieszkania? 

W przypadku kawalerek często można się spotkać z kuchnią z otwartą na pozostałe pomieszczenia przestrzenią. Bar kuchenny sprawdzi się zatem idealnie jako łącznik salonu z częścią jadalnianą mieszkania. Wyspa w kuchni jest coraz chętniej wybierana przez nowych lokatorów kawalerek. Nic dziwnego, ponieważ może ona pełnić jednocześnie wiele funkcji. Blaty z szafkami, w które bar jest wyposażony, są dodatkowym miejscem do przechowywania przyborów kuchennych. Niebanalnym rozwiązaniem jest wyspa kuchenna wyposażona w rozkładany blat. Zagwarantuje ona zapasowe miejsce, które podczas gotowania jest na wagę złota w małej kuchni. Wyspa kuchenna jest nie tylko funkcjonalna. Duże znaczenie mają także jej walory estetyczne. Bar połączony z hokerami nada oryginalnego charakteru kuchni. Jeśli w dekorowaniu naszego mieszkania kierujemy się stylem loftowym, to wybór pomiędzy stołem a barem kuchennym jest prosty. 

Na podjęcie decyzji o wyborze stołu lub baru kuchennego wpływ ma także wiele innych czynników. Pierwszym jest zasób naszego portfela. Stoły kuchenne, zwłaszcza te mniejsze, będą znacznie tańsze od zakupu barku kuchennego lub blatów, z którego stworzymy wyspę. Drugim czynnikiem jest wielkość naszej rodziny. Rodzice z dziećmi raczej wybiorą stół kuchenny, bo pozwoli im wspólnie jeść posiłki. Natomiast w małym mieszkaniu dla singla, studentów lub pary lepiej sprawdzi się bar kuchenny. Istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze jednego z tych dwóch mebli, jest styl naszego życia. Zastanówmy się, ile czasu spędzamy na gotowaniu, jak często jadamy posiłki w większej grupie i ile osób zamierza mieszkać w danym mieszkaniu.