Uchwyty do szafek – 3 pomysły na unikalne dodatki do mebli kuchennych
Spis treści
Najpopularniejsze rodzaje uchwytów do szafek kuchennych
Istnieje kilka rodzajów uchwytów zabudowy kuchennej, które są szczególnie lubiane. Pasują one do różnych stylów wnętrza, więc zanim zaczniemy zastanawiać się nad ich wymianą, warto określić, jaki charakter wnętrza zamierzamy utrzymać.
W zależności od preferencji i budowy szafek najczęściej spotyka się:
- Uchwyty relingowe – montowane w dwóch punktach szafki tworzą literę H i pozwalają na wygodne otwieranie półek. Najczęściej mają metalowe wykończenie i najlepiej komponują się we wnętrzach o industrialnym charakterze.
- Uchwyty krawędziowe – niezaprzeczalnie najbardziej nowoczesne z całego zestawienia. Są to uchwyty wkomponowane we front szafki, dzięki czemu tworzą ciekawy wizualnie element dekoracyjny. Spotykamy je głównie w minimalistycznych kuchniach.
- Uchwyty gałki – najbardziej rozpowszechnione rodzaje uchwytów. Dzięki ich charakterystycznej budowie można je dowolnie przerabiać i tworzyć indywidualne projekty. To świetna opcja dla osób ceniących sobie częste zmiany i podążanie z trendami, gdyż koszt wymiany takiego elementu kuchni jest stosunkowo niski, a potrafi zbudować klimat całego pomieszczenia. Szczególnie zadowolone z uchwytów gałek są również osoby lubiące designerskie wykończenie, ponieważ mogą one przybierać najróżniejsze kształty – od klasycznych kul począwszy, na dinozaurach skończywszy.
- Uchwyty muszelki – łagodnie wystające z frontu szafki, mające opływowy kształt. Najlepiej prezentują się w kuchniach w stylu angielskim lub skandynawskim. Są bardzo zachowawcze i neutralne, jednak przy prostych szafkach, mogą stanowić bardzo udany element dekoracyjny.
- Uchwyty wpuszczane w meble – całkowicie zlewające się z powierzchnią zabudowy. Niewątpliwie są jednymi najbardziej nowoczesnych elementów wykończeniowych. Niestety niezwykle trudno je wymienić, co sprawia, że najczęściej służą w kuchni tak długo, jak zamontowane szafki.
Gdzie kupić oryginalne uchwyty do szafek do kuchni?
Oczywiście bardzo szeroką ofertę uchwytów kuchennych znajdziemy albo w internecie, albo w różnego rodzaju marketach budowlanych. Jeśli jednak lubimy niestandardowe rozwiązania, warto rozejrzeć się za poradnikami DIY, które dostarczą nam ciekawych pomysłów na niestandardowe uchwyty do szafek kuchennych.
Jak zrobić uchwyty do szafek kuchennych?
Poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych pomysłów, w jaki sposób uatrakcyjnić kuchnię niestandardowymi uchwytami do szafek.
Kolorowe uchwyty do szafek w kuchni
Jednym z najprostszych i najpopularniejszych sposobów jest pomalowanie uchwytów na pożądany przez nas kolor specjalistyczną farbą. Jeśli lubimy mocne dodatki, warto postawić na kontrastującą barwę w stosunku do kuchennych szafek. Da to ciekawy, przyciągający wzrok efekt.
Niestandardowe kształty uchwytów do kuchennych szafek
Niektóre rodzaje uchwytów dają dość szeroką dowolność pod względem kształtu. Szczególnie elastyczne będą w tym kontekście gałki. Gałka jest bowiem tylko nazwą umowną, możemy zaszaleć i zamontować takie uchwyty, o jakich tylko marzymy.
Ciekawą opcją jest wykorzystywanie dziecięcych zabawek i montowanie uchwytów w formie klocków lego, pomalowanych na jednolity kolor dinozaurów, czy też innych niespotykanych stworzeń. Tak naprawdę w tej zabawie ogranicza nas tylko nasza własna kreatywność, gdyż każdy element, spełniający swoją funkcję i jednocześnie cieszący nasze oczy, jest strzałem w dziesiątkę!
Materiałowe uchwyty do szafek kuchennych DIY
Istnieje jeszcze jeden, ciekawy sposób na niestandardowe uchwyty. Tym razem sprawa dotyczy wykończeń relingowych. W ich wypadku również nie musimy kupować gotowych elementów – jesteśmy w stanie sami stworzyć ciekawe wykończenie. Wystarczą estetyczne śrubki i kawałek liny, sznurka czy paska materiału, który zwyczajnie nam się podoba i pasuje do reszty kuchni. Dzięki tym produktom możemy z łatwością stworzyć wygodny i atrakcyjny dekoracyjnie uchwyt, który szczególnie dobrze sprawdzi się we wnętrzu rustykalnym lub o charakterze marinistycznym.
Co ważne, takie uchwyty są ekstremalnie tanie i łatwe w wykonaniu, co jest ich niewątpliwym plusem. Jakością nie odbiegają jednak od swoich plastikowych odpowiedników, a niejednokrotnie są od nich lepsze. Nie łamią się i są zdecydowanie bardziej wytrzymałe dzięki swojej elastyczności.