Wymiary wiszących szafek kuchennych

Kwestia wymiarów wiszących szafek kuchennych powinna być priorytetem. Nie powinny być one ani za małe – bo nie zmieścimy całego naszego wyposażenia, ani za duże, ponieważ zmarnujemy wówczas przestrzeń na coś, co nie zostanie wykorzystane. Warto stosować się zasady „więcej mniejszych”, tzn. zdecydować się na większą ilość szafek kuchennych w mniejszych rozmiarach. Dzięki temu pojedyncza półka będzie zdecydowanie mniej obciążona. Co więcej, łatwiej będzie nam posegregować konkretne elementy wyposażenia, ponieważ każdą z szafek będziemy mogli przeznaczyć na coś innego. 

Głębokość wiszących szafek do kuchni

W ostatnich latach bardzo popularne stały się wysokie zabudowy, czyli rzędy szafek stojących, wiszących oraz takich, które zaprojektowane są na całą wysokość pomieszczenia. Często występującym elementem w takim rodzaju zabudowy są 2 linie wiszących szafek kuchennych – jedna z nich znajduje się pod sufitem, a druga tuż pod nią. Ciekawą i bardzo praktyczną opcją jest zastosowanie w ich przypadku dwóch głębokości, przy czym dolny rząd powinien być płytszy od górnego. Dzięki temu będziemy mieli możliwość pochowania w nich rzeczy o różnej długości i szerokości.

Materiał, z którego wykonane są wiszące szafki kuchenne

Szafki kuchenne – zarówno te wiszące, jak i stojące – powinny być wykonane z materiałów dobrej jakości. Kuchnia to pomieszczenie cechujące się dość dużym stopniem wilgoci i wysoką temperaturą, dlatego, aby meble służyły nam jak najdłużej, muszą być odporne na te czynniki. Co więcej, ważne, aby blaty i szafki kuchenne wykonane były z surowca odpornego na plamy, który nie będzie chłonął kolorowych barwników z jedzenia, które przygotowujemy. W innym przypadku na naszej zabudowie mogą pojawić się nieestetyczne zabrudzenia, których ciężko się pozbyć. 

Kolor i odcień wiszących szafek do kuchni

Barwa wiszących szafek kuchennych zależy od stylu, w jakim nasza kuchnia jest urządzona. Należy pamiętać, że kolor ma duży wpływ na całe wnętrze. Jeśli pomieszczenie jest małe, warto zdecydować się na jasne odcienie, które optycznie je powiększą. Dobrą opcją są też lakierowane szafki kuchenne, które zadziałają nieco jak lustro – będą odbijały światło, a dzięki temu kuchnia wyda się przestronniejsza. Ciekawym wariantem są też drewniane fronty, które zapewnią świeży, naturalny look. 

Montaż wiszących szafek kuchennych

Aby kuchnia była całkowicie bezpieczna dla jej użytkowników, należy zadbać o to, żeby wiszące szafki kuchenne zostały zamontowane na wytrzymałych i dobrych jakościowo mocowaniach. Zazwyczaj używa się do tego specjalnych listew montażowych, które zapewniają trwałe i stabilne przymocowanie. Do tego niezbędnych jest wiele innych akcesoriów, jednak jeśli nie jesteś specjalistą w branży mebli, ich montaż lepiej zostawić fachowcom. Nikt przecież nie chce chodzić i zastanawiać się, czy przypadkiem szafka nie spadnie kiedyś komuś na głowę. 

Wiszące szafki do kuchni z systemem soft close

Wybierając wiszące szafki kuchenne, warto zadbać o to, aby były wyposażone w system soft close, czyli tzw. cichy domyk. Zabezpiecza on szafki przed uszkodzeniami, które mogą powstać przy nieuważnej eksploatacji, np. podczas trzaskania nimi. Mechanizm ten „spowalnia” drzwiczki w końcowej fazie ich zamykania. Dzięki temu nawet przy mocniejszym pchnięciu szafki, zamknie się ona niezwykle delikatnie, nie powodując żadnego hałasu. Dzięki systemowi soft close szafki kuchenne służą nam dłużej. Trzaśnięcie drzwiczkami wywołuje drgania, powodujące luzowanie się mocowań szafki. Cichy domyk zabezpiecza więc również naszą zabudowę kuchenną przed niespodziewanym i często niebezpiecznym dla domowników upadkiem. 

Sposoby otwierania wiszących szafek kuchennych

Wiszące szafki kuchenne charakteryzują się możliwością wyboru sposobu otwierania. Jedną z opcji jest zastosowanie klasycznych, jedno- lub dwuskrzydłowych drzwiczek, jednak ten wariant jest już coraz rzadziej spotykany. Obecnie najpopularniejszym trendem są szafki kuchenne otwierane w górę. Pozwalają one na oszczędność miejsca, a dodatkowo nie będzie ryzyka uderzenia się w głowę, podczas chodzenia wzdłuż blatu. Inną opcją są też szafki otwierane pionowo w górę. Ich mechanizm najpierw wysuwa cały front do przodu, później natomiast podnosi go w górę. Ciężko stwierdzić, który wariant jest najlepszy. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika oraz możliwości, jakie daje układ danej kuchni.