Co z wolną przestrzenią w kuchni?

Źle wykorzystana przestrzeń w kuchni jest widoczna już na pierwszy rzut oka. Szafki wiszące zaczepione nieco poniżej sufitu marnują wolną przestrzeń, do której i tak nikt nie dosięgnie, a blaty kuchenne z szafkami, które nie są ułożone w ciągłej linii, również pozostawiają miejsce do zagospodarowania. Jeśli pomieszczenie jest w nietypowym kształcie i nie mamy wyboru, tylko jesteśmy zmuszeni do pozostawienia wolnych przestrzeni, to znajdźmy dla nich specjalne zastosowanie.

Wąska szafka na kółkach

Ostatnim hitem kuchennych przestrzeni jest wąska szafka na kółkach, do której mamy swobodny dostęp. Mobilna szafka świetnie sprawdzi się jako przyprawnik, składzik na słoiki lub schowek na pokrywki do garnków i patelni. Niektórzy przechowują tam gadżety potrzebne podczas pieczenia, dzięki czemu jednym ruchem zamieniają swoją kuchnię w cukiernie. Mniej pomysłowi w takich miejscach gromadzą siatki i folie, dzięki czemu przed zakupami mogą je szybko przygotować.

Metalowe uchwyty i łapki na gadżety

Sprytne rozwiązania to nie tylko część mebli. Warto wykorzystać także przestrzeń znajdującą się pomiędzy nimi. Na ścianie zainstalujmy kilka metalowych rurek, do których możemy przymocować kilka haczyków. Powiesimy na nich gadżety, do których chcemy mieć szybki dostęp, a także często używane kubki, chochelki czy łyżki. Świetnym pomysłem są magnetyczne łapki, do których przyczepimy noże.

Koszyczki na gąbki i ściereczki

Koszyczki na gąbki i ściereczki świetnie zaoszczędzają miejsce w kuchni, ponadto mają dodatkową zaletę, dzięki nim wszystko szybciej wysycha. Suche gąbki to większa higiena okolic zlewu, dlatego warto zadbać o tego typu rozwiązania. Jeśli nasz zlew jest jednokomorowy, a dookoła niego brakuje miejsca, to podobny koszyczek możemy przyczepić do baterii, o ile jej szyjka jest odpowiednio wysoka. Rozwiązanie z koszyczkiem można połączyć z metalowym uchwytem, który powinien bez problemu zmieścić się w każdej kuchni.

Szuflady z wydzieloną przestrzenią

Kolejnym sprytnym rozwiązaniem jest wydzielenie przestrzeni w szufladach. Zazwyczaj koszyczków czy separatorów używa się jedynie w miejscu, w którym przechowujemy sztućce. Możemy skorzystać z nich także w schowkach na inne gadżety, co pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w posiadanych artykułach, co w przypadku kuchni niejednokrotnie bywa problematyczne. Szuflady można wydzielić nie tylko na drobne artykuły. Nowym trendem jest przechowywanie w nich garnków i pokrywek, ponieważ wysunięcie szuflady ułatwia znalezienie konkretnego artykułu.

Szuflady typu cargo w wysokich szafkach

Kolejnymi szufladami jest cargo ukryte w wysokich szafkach, co również ułatwia nawigacje pomiędzy schowkami. W tym przypadku w meblach wkomponowany jest szereg półek na kółkach, które możemy wysunąć w dowolnej chwili. Podobnie jak w przypadku mobilnej szafki, to rozwiązanie też pomaga szybko zmienić funkcjonalność kuchni.

Szuflady i szafki narożne oraz zlewozmywakowe

Przez długi czas narożnik w kuchni był niewykorzystywany. W ostateczności zabudowywało się go półkami, jednak takie rozwiązanie znacznie ograniczało kuchenną przestrzeń. Teraz istnieje wiele sposobów na zagospodarowanie nieznośnych narożników. Wystarczy zbudować tam szufladę lub obrotową szafkę typu karuzela, w której możemy przechowywać środki czystości lub zapas suchego jedzenia. Spiżarnia tego typu znacznie ułatwi przechowywanie produktów spożywczych.

Świetnym pomysłem jest również przygotowanie schowków pod zlewozmywakiem. Minęły czasy, kiedy było to miejsce do przechowywania jedynie środków czystości, kosza i ziemniaków. Sprytna szuflada typu power slide ułatwi zarządzanie koszami na segregowane odpady czy artykuły, które powinny być zawsze pod ręką.

Sprzęt AGD w kuchni i jego przechowywanie

Warto wiedzieć, że sprzęt AGD nie musi być widoczny. Zmywarkę, kuchenkę, lodówkę oraz mikrofalę też możemy schować w specjalnie przygotowanych półkach i szafkach. Ponadto w małych mieszkaniach możemy pokusić się o zainstalowanie zmywarki pod zlewozmywakiem, pozwoli nam wydzielić więcej wolnej przestrzeni na schowki. Z kolei mikrofalę i kącik roboczy możemy schować za żaluzją, którą odsuniemy jedynie w razie potrzeby.