Czy wilgoć może zniszczyć meble kuchenne na wymiar? 

Optymalny poziom wilgotności w kuchni mieści się w granicach 60%. Po przekroczeniu tego progu możemy zauważyć istotny problem z osadzającą się parą wodną. W przypadku mebli będzie ona powodowała gromadzenie się wody, a następnie pęcznienie lub pękanie szafek kuchennych na wymiar. Oprócz tego zmianie może ulec kolor i struktura blatów, przez co meble nie będą prezentowały się już efektownie. 

Spuchnięte pod wpływem nadmiaru wilgoci szafki kuchenne nie będą spełniać również swoich podstawowych funkcji. Drzwiczki do mebli mogą przestać się domykać, a wykończenie blatów zacznie blaknąć i odchodzić od reszty. 

Jak chronić meble kuchenne przed nadmiarem pary wodnej? 

Nadmiar wilgoci w kuchni najczęściej wynika z pary wodnej, której w tym pomieszczeniu nie brakuje. Codzienne gotowanie i korzystanie z urządzeń tj. zmywarki lub piekarnika będzie dodatkowo podnosić poziom wilgoci. 

Jednym z podstawowych zabezpieczeń przed wilgocią jest okap. Z pozoru to proste rozwiązanie przynosi najwięcej korzyści. Nie tylko doskonale pochłania parę wodną, lecz także brzydkie zapachy. Co więcej, możemy zdecydować się na konkretny model okapu, spełniający nasze potrzeby. Na rynku znajdziemy wersję podszafkową, kominkową, teleskopową (pod zabudowę) lub montowaną nad wyspą kuchenną. Jednocześnie okap spełnia zarówno swoją funkcję, jak i ozdabia pomieszczenie. 

Czy konieczna jest izolacja kuchenki od szafek kuchennych na wymiar? 

Kolejnym potencjalnym problemem będzie izolacja kuchenki od szafek kuchennych na wymiar. Warto na to zwrócić uwagę już w trakcie aranżacji. Przede wszystkim meble do tego pomieszczenia powinny spełniać określone normy pod względem przyswajalności ciepła i pary wodnej. Dlatego dla lepszej trwałości warto sięgać po produkty z odpowiednimi zapewnieniami producenta. 

Dodatkowo w instrukcji dołączonej do kuchenki znajdziemy informacje o odstępach, jakie musimy zachować od szafki. Zwykle przerwa nie wynosi więcej niż 3 cm, więc nie ma to negatywnego wpływu na efekt wizualny kuchni. Co ważne, nagrzewanie się mebli jest zupełnie normalne i nie powinno niepokoić, gdy boki szafek jedynie są ciepłe. W przypadku zbyt wysokiej temperatury warto pomyśleć o dodatkowym odstępie lub izolacji pomiędzy kuchenką a szafkami kuchennymi na wymiar. 

Jak prawidłowo dbać o szafki kuchenne na wymiar?

Jeśli chcemy zachować efektowny wygląd szafek kuchennych na wymiar, to konieczne będzie prawidłowe dbanie o powierzchnię mebli. Przede wszystkim do czyszczenia używamy wyłącznie miękkich ścierek i gąbek. Dzięki temu nie zetrzemy warstwy ochronnej, która zabezpiecza szafki przed uszkodzeniami. Nie bez znaczenia pozostają również środki czystości. W tym przypadku powinniśmy sięgać wyłącznie po delikatne detergenty, a najlepiej rozcieńczone z wodą. Co ważne, w trakcie czyszczenia należy unikać używania zbyt nasiąkniętej gąbki. Nadmiar wilgoci mógłby pozostać na szafkach. 

Folie chroniące szafki przed wilgocią 

Ciekawy wariant zabezpieczający szafki kuchenne przed wilgocią, to specjalna folia chroniąca. Wbrew pozorom cienka warstwa folii w kolorze srebrnym może skutecznie zmniejszyć ilość pary wodnej, wchłanianej przez meble. Gdzie warto zastosować takie rozwiązanie? Folię chroniącą przyklejamy przede wszystkim na boki szafek, które stoją bezpośrednio przy zmywarce. 

Jak chronić szafki kuchenne przed wilgocią? – dodatkowe porady

Poza odpowiednią wentylacją pomieszczenia, warto na co dzień wdrożyć kilka dodatkowych czynności. Z pewnością nie sprawią one trudności, a ich regularne stosowanie zapewni lepszą trwałość szafek kuchennych na wymiar. 

    • Odpowiednie rozmieszczenie urządzeń – czajnik i ekspres do kawy nie powinny znajdować się bezpośrednio pod szafkami podwieszanymi. W innym przypadku para wodna będzie osadzać się na frontach i spodzie mebli. 
    • Prawidłowe korzystanie ze zmywarki i piekarnika – nie powinniśmy otwierać zmywarki tuż po zakończeniu mycia. Wówczas powstaje najwięcej pary wodnej. To samo dotyczy piekarnika. Najlepszym rozwiązaniem będzie odczekanie kilku dodatkowych minut. 
  • Regularne usuwanie nadmiaru wody – zwłaszcza w okolicy zlewu, gdzie będzie gromadzić się najwięcej wilgoci.