Co wybrać najpierw – piekarnik czy szafkę do jego zabudowy?

Działać można dwojako. Możemy zacząć od projektu mebli kuchennych na wymiar i szafki do zabudowy kuchenki a dopiero później szukać takiego piekarnika, który będzie do niej pasował. Odmiennym rozwiązaniem jest zamówienie sprzętu kuchennego i dopasowanie szafki do niego. Zdecydowanie lepsza jest druga postawa. Nie musimy jednak mieć piekarnika fizycznie, wystarczy, że wiemy, jak będzie wyglądać oraz posiadamy wszystkie jego wymiary. Dzięki temu podczas wybierania idealnej szafki kuchennej do zabudowania piekarnika będziemy mogli ją odpowiednio dopasować. Wykonywanie takiego mebla na wymiar daje nam wiele możliwości dostosowania szafki do naszych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę wybierając szafkę kuchenną na wymiar do zabudowy piekarnika?

Ponieważ taka szafka będzie miała kontakt z piekarnikiem, a co za tym idzie, będzie wystawiona na działanie wysokiej temperatury, musi być wykonana z wysokiej jakości materiałów. Powinny być one odpowiednio przygotowywane. Bo choć współczesne piekarniki nie nagrzewają się już tak, jak jeszcze kilka lat temu, trzeba się liczyć z tym, że na mebel będzie oddziaływać gorąca para wodna. Szafka do kuchni do zabudowy piekarnika musi być trwała i wysoce odporna. Wybierając ją, warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich jest wykonana, czy są one odporne na działanie wysokich temperatur  oraz jak zostały przygotowane. Nie warto w tej kwestii iść na kompromisy, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i wypadków.

Gdzie zamontować szafkę kuchenną na wymiar pod piekarnik?

Wybranie piekarnika do zabudowy daje nam dużo więcej możliwości, jeśli chodzi o jego umiejscowienie. Dzięki zastosowaniu kuchennej szafki na wymiar do zabudowy piekarnika możemy go umieścić wyżej niż na ziemi. Znacznie podnosi to komfort jego używania, gdyż nie musimy schylać się, by coś z niego wyjąć. Jest to również przydatne, gdy mamy w domu małe dzieci. Obniżamy w ten sposób ryzyko wypadku, kiedy malec oparzyłby się, otwierając piekarnik lub po prostu go dotykając. Jeśli pieczemy dużo, zauważymy jeszcze jedną korzyść – łatwiej będzie nam podglądać, jak ma się nasz wypiek i ile jeszcze musi poddawać się obróbce cieplnej.

Zadbaj o jednorodność stylistyczną

W przeciwieństwie do kuchenek wolnostojących, zabudowane piekarniki są dużo bardziej eleganckie. Szafka kuchenna do zabudowy pod piekarnik może być bez trudu dopasowana do reszty naszych mebli kuchennych na wymiar. Dzięki temu zyskujemy jednorodność stylistyczną, wszystko nam się ze sobą komponuje i nie zakłóca wizualnie całego pomieszczenia.

Bezpieczeństwo w kuchni jest najważniejsze

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, w którym choć spędzamy stosunkowo niewiele czasu, to zdecydowanie najczęściej dochodzi tam do wypadków. Dlatego powinniśmy poświęcić więcej czasu na zaplanowanie możliwie bezpiecznej i wygodnej zabudowy kuchennej. Uwagę zwróćmy na szafkę kuchenną pod piekarnik i kuchenkę. Wybór mebli na wymiar daje nam swobodę wyboru materiału i jego jakości, możemy więc postarać się o to, by była jak najwyższa. Przełoży się to bezpośrednio na ograniczenie ryzyka wypadku w kuchni. Pamiętajmy również, że szafka oraz szuflada pod nią może się trochę nagrzewać. Dlatego nie przechowujmy tam rzeczy, które mogłyby ulec uszkodzeniu lub popsuciu,

Szafki kuchenne pod zabudowę piekarnika na wymiar a dodatkowa przestrzeń

Największą zaletą wyboru mebli na wymiar do kuchni czy każdego innego pomieszczenia jest to, że możemy je dostosować do naszych potrzeb. Jeśli więc potrzebujemy dodatkowe szuflady pod kuchenką, np. na blachy i formy do pieczenia nic nie stoi na przeszkodzie, by taką szafkę pod zabudowę piekarnika wybrać. Warto podpatrzeć rozwiązania, jakie stosują producenci mebli do kuchni i zaaranżować je zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Możemy więc np. umieścić szafkę na wymiar do zabudowy piekarnika wyżej a pod nią umieścić szereg szuflad czy półek. Warto poprosić o pomoc w projektowaniu ekipę remontową lub jeszcze lepiej produkującą takie dopasowane meble kuchenne. Oni z pewnością zaproponują nam różne, ciekawe a często niekonwencjonalne rozwiązania. Cel jest jeden – uzyskać funkcjonalną, ładną i bezpieczną kuchnię skrojoną do naszych potrzeb.