Które sprzęty AGD w kuchni można zabudować?

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym znajduje się wiele urządzeń AGD. Ich wielkość może być dopasowana do możliwości danego pomieszczenia – im jest ono większe, tym okazalsze mogą być poszczególne sprzęty. 

Coraz więcej osób okazuje się zwolennikami eleganckich, spójnych pod kątem wyglądu wnętrz. W związku z tym, podczas remontu danego pomieszczenia, planują oni zdecydować się na zabudowę sprzętów AGD w kuchni. Urządzenia, które się do tego nadają to m.in.:

  • zmywarka;
  • piekarnik;
  • lodówka;
  • płyta gazowa/elektryczna/indukcyjna;
  • mikrofalówka.

Wariant ten ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jednak każdy, kto zdecyduje się na jego zastosowanie, nie żałuje swojej decyzji. 

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania zabudowy kuchennych urządzeń AGD?

Jeśli właściciel danego pomieszczenia postanowił zabudować kuchenne sprzęty AGD, warto, aby wiedział, że powinno to być dokładnie przemyślane już na etapie projektowania kuchni. Na planie powinny zostać uwzględnione konkretne miejsca, w których poszczególne urządzenia, takie jak lodówka, piekarnik czy zmywarka, mają się znaleźć. Pozwoli to na dokładne rozplanowanie wolnej przestrzeni, jaka nam zostanie.

Co więcej, warto również przemyśleć, jak ma wyglądać sama zabudowa sprzętów AGD w kuchni. Musimy bowiem zadecydować, czy jej wygląd ma jakoś odbiegać od pozostałej części zabudowy meblowej, czy może całkowicie ma się w nią „wtopić”.  

Kto powinien zająć się zabudową sprzętów AGD w kuchni?

Zarówno zaprojektowaniem, jak i wykonaniem zabudowy meblowej, powinna zająć się osoba doświadczona w danym fachu. Nie powinniśmy zlecać tego zadania komuś, kto nigdy wcześniej tego nie wykonywał. Nie jest również dobrym pomysłem to, aby samodzielnie zabierać się na wykonanie zabudowy – chyba że jesteśmy doświadczonymi stolarzami. Pomoc osoby umiejętnej będzie nieoceniona, ponieważ dzięki temu nasza zabudowa będzie nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna.

Skorzystanie z usługi profesjonalistów jest istotne również pod tym względem, że niektóre z urządzeń mogą być podłączone tylko przez osoby do tego uprawnione. W przeciwnym przypadku może dojść nie tylko do zepsucia sprzętu, ale również do powstania zagrożenia zdrowia, a nierzadko nawet życia domowników.

Czy warto zdecydować się na zabudowanie urządzeń AGD w pomieszczeniu kuchennym?

To, czy dana osoba zdecyduje się na zabudowę kuchennych sprzętów AGD, jest kwestią indywidualną. Wszystko zależy m.in. od tego, jaka jest jej wizja na dane pomieszczenie, a także styl, w którym ma być ono urządzone. 

Zalety zabudowy sprzętów AGD w kuchni

Zabudowanie urządzeń AGD w kuchni ma wiele zalet. Zaliczamy do nich m.in.:

  • osiągnięcie jednolitego, spójnego i eleganckiego wyglądu kuchni;
  • możliwość rozdzielenia płyty grzewczej (gazowej, elektrycznej lub indukcyjnej) od piekarnika;
  • możliwość ustawienia piekarnika na dowolnej wysokości, dzięki czemu nie będzie konieczności schylania się, aby otworzyć jego drzwiczki lub wyjąć gotową potrawę;
  • dzięki zabudowie urządzeń AGD kuchnia staje się znacznie przestronniejsza i większa wizualnie;
  • nie ma wielu ograniczeń, jeśli chodzi o zabudowę AGD – można zdecydować się nawet na zabudowę ekspresu do kawy.

Wady zabudowanych kuchennych urządzeń AGD

Wad zabudowy sprzętów AGD w kuchni jest naprawdę niewiele. Ważne jednak jest, aby osoby, które planują się na to rozwiązanie zdecydować, miały świadomość o ich istnieniu.

Jedną z podstawowych wad jest wyższa cena urządzeń do zabudowy, z jednoczesnym wzrostem kwoty, jaką musimy przeznaczyć na fronty meblowe. Tych bowiem w tym przypadku będzie znacznie więcej, niż wtedy, kiedy decydujemy się na urządzenia wolnostojące. 

Kolejnym minusem opisywanego rozwiązania jest trudniejszy dostęp do poszczególnych urządzeń w momencie, gdy nastąpi konieczność ich naprawy. Łatwiej bowiem sprawdzić, co stało się z urządzeniem stojącym obok szafek, niż schowanym do nich.

Wszystkie wymienione wady są jednak mało uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Co więcej, zalety tego rozwiązania znacznie nad nimi przeważają.