Hokery kuchenne w dużej kuchni – czy warto?

Niektórzy przeciwnicy stosowania hokerów w dużej kuchni zarzucają im brak oparcia oraz wysokość, przez którą nie mogą z nich korzystać dzieci. Jednak bardzo istotną kwestią, ze względu na którą warto zdecydować się na ich zastosowanie, jest ich elegancki i nieprzeciętny wygląd. Nadadzą naszemu pomieszczeniu minimalistycznego, nowoczesnego charakteru. Hokery kuchenne doskonale będą komponowały się ze stylem skandynawskim. Krzesło barowe możemy dostawić do wyspy albo blatu kuchennego.

Czym mogą się od siebie różnić poszczególne modele hokerów do dużej kuchni?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli hokerów kuchennych, które różnią się między sobą poszczególnymi parametrami. Są to przede wszystkim:

  • Wysokość – zależy w głównej mierze od wysokości blatu lub wyspy kuchennej. W przypadku niektórych modeli może być regulowana.
  • Podstawa – krzesło barowe zazwyczaj ma cztery lub trzy nogi. Dostępne są również modele z jedną podstawą, na ogół obracalną.
  • Podparcie – najczęściej go nie posiadają. Jednak są też dostępne stołki barowe z podpórką na odcinku lędźwiowym.
  • Oparcie na stopy – powinno się znajdować 40 cm poniżej siedziska hokera, aby zapewnić wygodne oparcie dla stóp. Dzięki temu możemy utrzymać zdrową postawę kręgosłupa.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hokera do blatu kuchennego lub wyspy kuchennej?

Decydując się na wykorzystanie krzeseł barowych w dużej kuchni, musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii. Przede wszystkim hokery powinny być dobierane tak, by komponowały się z resztą sprzętów i mebli znajdujących się w pomieszczeniu. Innymi istotnymi kwestiami są wielkość wnętrza oraz szerokość blatu lub wyspy kuchennej. Od nich w głównej mierze zależy, ile krzeseł barowych będziemy w stanie pomieścić. Jednocześnie należy pamiętać o wspomnianej wcześniej zasadzie dotyczącej umiejscowienia oparcia na stopy poniżej 40 cm siedziska hokera kuchennego. Należy również zwrócić uwagę na odległość pomiędzy stołkami barowymi. Dla jednej osoby należy zapewnić minimum 60 cm przestrzeni, jeśli szerokość hokera wynosi od 40 do 45 cm.

Dobór odpowiedniej wysokości krzesła barowego – dlaczego jest tak ważny?

Dobranie odpowiedniej wysokości hokera do blatu lub wyspy w kuchni ma ogromnie ważne znaczenie. Krzesło barowe musi być dopasowane przede wszystkim do:

  • Wysokości wyspy albo blatu kuchennego;
  • Wzrostu domowników korzystających z nich na co dzień.

Wysokość blatu lub wyspy w kuchni oraz dobranych do nich hokerów ma kluczowy wpływ na komfort siedzenia, przyjmowanie zdrowej postawy ciała, a także bezpieczne siadanie i wstawanie z krzesła.

Jak prawidłowo dobierać wysokość hokera do blatu kuchennego lub wyspy kuchennej?

Zanim rozpoczniemy poszukiwania idealnych hokerów do dużej kuchni, należy bardzo dokładnie zmierzyć wysokość wyspy kuchennej lub blatu, do których chcemy je dokupić. Kluczową rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest odległość pomiędzy siedziskiem krzesła barowego a blatem. Aby zachować jak największą wygodę użytkowników, przyjmuje się, że powinna ona wynosić od 20 do 30 cm. Dla przykładu, wysoka wyspa w kuchni ma na ogół ok. 120 cm. Dopasowany do niej hoker powinien więc mieć ok. 90 cm.

Na jakie inne parametry krzesła barowego zwrócić jeszcze uwagę?

Innym ważnym parametrem stołków barowych, na który należy zwrócić uwagę, dobierając je do blatu lub wyspy w dużej kuchni, jest wielkość jego siedziska. Najlepiej, aby wynosiła ok. 40 cm na 40 cm. Jeśli posiadamy hokery z oparciem, musi być większa. Zwróćmy też uwagę na wspomniane wcześniej wymiary oparcia na stopy, ile krzeseł barowych jesteśmy zmieścić w dostępnej dla nas przestrzeni oraz odległość między krawędzią blatu a siedziskiem. Ważnym aspektem jest także wygląd hokerów, który stawiamy bardzo często na równi z ich funkcjonalnością. Wybierzmy krzesło, które będzie miało odpowiednie kolory, styl i materiały wykonania pasujące do wystroju w naszej dużej kuchni.

Jak dobrać właściwy hoker do kuchni dla niskiej osoby?

Jeśli z krzeseł barowych w dużej kuchni będą korzystały osoby niższego wzrostu, zaleca się zdecydować na mniejszą wysokość wyspy kuchennej. Warto zastosować także hokery kuchenne posiadające regulowaną wysokość. Jeśli nasi domownicy lub goście znacznie różnią się od siebie wzrostem, będzie to niezwykle wygodny kompromis.