5 porad dotyczących wyboru hokera do Twojej kuchni – spraw sobie idealny stołek barowy
Kuchnia to miejsce, w którym musimy mieć miejsce do swobodnego poruszania się. Podczas przyrządzania potraw nic nie powinno nam stać na przeszkodzie, ponieważ w innym przypadku czasami może się to okazać niebezpieczne. Aby było to możliwe do spełnienia, całe kuchenne wyposażenie musi być dokładnie przemyślane. Przychodzimy więc z pomocą i przedstawiamy kilka sprawdzonych porad dotyczących wyboru idealnego stołka barowego do kuchni. Spraw sobie pasujący do wnętrza, ale przede wszystkim funkcjonalny i bezpieczny hoker!
Spis treści
#1 Dopasuj wysokość stołka barowego do wymiaru blatu
Ta reguła jest jedną z najważniejszych zasad, jakimi należy się kierować podczas wyboru idealnego hokera do kuchni. Kupując stołek barowy, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii i jedną z nich jest jego wysokość. Znana jest jedna, uniwersalna norma, mówiąca o optymalnej wielkości hokera. Odległość między jego siedziskiem a blatem kuchennej lady powinna mieścić się w granicy 30-35 cm. Przykładowo: jeśli Twój barek dzieli od ziemi około 100 cm, najlepiej by było, gdyby wysokość hokera mieściła się w 65-70 cm. Stosując się tej zasady podczas wyboru stołka, późniejsze siedzenie przy blacie będzie przyjemnością.
Ciekawostka
Na rynku dostępne są również hokery z możliwością regulacji wysokości. Jest to wersja nieco droższa, jednak sprawdzi się z pewnością w przypadku, gdy w Twoim domu stołek barowy może znaleźć zastosowanie w kilku miejscach – nie tylko przy ladzie kuchennej. Miejscem takim może być np. długi, szeroki parapet. Siadając przy nim, możesz delektować się popołudniową kawą, podziwiając jednocześnie widoki za oknem.
#2 Wybierz hoker pasujący do wyglądu kuchni
Urządzając dane wnętrze, kierujemy się konkretnym, wybranym na samym początku stylem dekoratorskim. Może to być styl klasyczny, popularny w ostatnim czasie nowoczesny lub nieco zwariowany – eklektyczny. Nieważne, na jaki się zdecydujesz, zawsze należy pamiętać, aby wszystkie elementy wyposażenia wybierać zgodnie z obranym motywem przewodnim.
Podstawa stołka barowego
Hokery dostępne na rynku mają przeróżny wygląd. Ich podstawa może mieć formę jednej nogi, umieszczonej pośrodku. Ta wersja jest jednak dość masywna, ciężka. Lżejszą opcją to klasyczne cztery nogi, które zamontowane mogą być pod różnym kątem. Ten wariant sprawi, że waga stołka barowego będzie zdecydowanie mniejsza, dzięki czemu manewrowanie nim będzie znacznie łatwiejsze.
Siedzisko hokera
Co więcej, mamy także możliwość wyboru odpowiedniego siedziska. Opcji jest wiele: zaczynając od tych klasycznych, obitych w proste tkaniny, poprzez pikowane materiały, na plastikowych krzesełkach kończąc. Wybór zależy od Twoich potrzeb i upodobań, a także wyglądu całej kuchni.
Ciekawym pomysłem może być zastosowanie kilku stołków barowych – każdy w innym kolorze. Ten wariant sprawdzi się jednak jedynie we wnętrzach, które mają w sobie element ekstrawagancji. W innym przypadku mogą wyglądać jak kupione przez przypadek, bez większego namysłu.
#3 Stołki barowe w salonie z aneksem kuchennym
W niektórych – zwłaszcza tych mniejszych – domach i mieszkaniach, ich właściciele decydują się na połączenie kuchni z salonem i stworzenie tzw. aneksu kuchennego. Jest to dobra opcja, pozwalająca zaoszczędzić nieco wolnej przestrzeni. Czasami jednak ciężko połączyć wystrój obu tych, jakby nie było, osobnych pomieszczeń.
Ciekawą opcją na ułatwienie sobie zadania jest zastosowanie wyspy kuchennej. Będzie ona nie tylko dodatkowym miejscem do przyrządzania lub podawania posiłków, ale także „granicą” między kuchnią a pokojem dziennym. Wybór odpowiednich hokerów do barku w aneksie kuchennym może być jednak dość trudnym zadaniem. Trzeba bowiem pamiętać, że wygląd stołków barowych musi pasować zarówno do kuchni, jak i do salonu. Najlepszą decyzją może więc być zakup krzeseł jak najbardziej klasycznych, w uniwersalnym kolorze i kształcie niewyróżniającym się od pozostałych elementów wyposażenia.
#4 Hoker obrotowy czy nieobrotowy – zwróć uwagę, na jaki się decydujesz
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, która opcja jest lepsza. Zarówno hoker obrotowy, jak i ten bez takiej możliwości, mają swoje wady i zalety. Pierwszy wariant sprawdzi się w momencie, gdy siedząc, nadal chcesz mieć możliwość bycia „mobilnym” – np. w celu odwrócenia się w stronę telewizora, znajdującego się za Tobą. Druga opcja, czyli stołek barowy nieobrotowy, będzie lepszy dla osób, które cenią sobie stabilność. Jeśli więc wolisz czuć, że krzesło, na którym siedzisz, jest nieruchome i trwałe – zdecyduj się na tę wersję.
#5 Do małej kuchni wybierz stołek barowy, który łatwo schować
Wspomniana porada jest ważna szczególnie w małych pomieszczeniach, ale nie tylko. Jeśli zależy Ci na tym, aby hoker nie zajmował zbyt wiele przestrzeni, wybierz taki, który z łatwością zmieści się pod barkiem kuchennym. Wówczas kiedy chwilowo przestaniesz go używać, łatwo będzie go wsunąć pod ladę. Dzięki temu zapewnisz sobie więcej wolnego miejsca.
Czasami ciężko jest wykorzystać tę możliwość, gdy chcesz, aby Twój hoker posiadał oparcie. Jednak na to również jest rozwiązanie – wystarczy wybrać nieco niższą wersję, sięgającą nie wyżej niż do odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?
Kliknij w gwiazdkę by ocenić
Nie ma jeszcze ocen. Bądź pierwszy!
Zostaw odpowiedź