• Odnowa drewnianego blatu w kuchni to szybki i skuteczny sposób na renowację starej powierzchni.
  • Drewniany blat kuchenny warto odnawiać, ponieważ jest to znacznie tańszy sposób na poprawę wyglądu pomieszczenia, niż całkowita wymiana powierzchni blatowej.
  • Odnowienie blatu nie jest skomplikowane – może ją przeprowadzić każdy, kto ma na to ochotę.

Dlaczego warto odnawiać drewniany blat kuchenny?

Coraz więcej osób decyduje się na odnowę drewnianego blatu kuchennego, zamiast jego wymianę na zupełnie nowy. Jest to jedna z lepszych możliwych opcji, ponieważ decydując się na nią, oszczędzamy mnóstwo pieniędzy. Jest to również sposób mało problematyczny i znacznie szybszy, niż całkowita wymiana blatu.

Skuteczny sposób na odnowienie blatu kuchennego z drewna – jak to zrobić

Odnowa starego blatu drewnianego w kuchni wcale nie jest trudnym zadaniem. Sprowadza się to do kilku krótkich kroków, które są nieskomplikowane w przeprowadzeniu.

Krok #1 Zedrzyj wierzchnią warstwę kuchennego blatu drewnianego

Pierwszym krokiem, który powinien być wykonany tuż po przetarciu powierzchni z wszelkich zabrudzeń, jest zeszlifowanie wierzchniej warstwy kuchennego blatu drewnianego. Są w tym przypadku dwie wersje do wyboru:

  • pierwszą jest zeszlifowanie całej powierzchni blatu. Jest to wariant polecany w przypadku, gdy drewno ma wiele rys i ogólnie jest mocno zniszczone;
  • drugim wariantem jest częściowe zeszlifowanie powierzchni. Może to być wykonane np. w odbarwionych miejscach, które powstają m.in. w wyniku działania wysokiej temperatury lub mocno barwiących substancji.

Krok #2 Wytrzyj blat drewniany w kuchni mokrą ścierką w celu zebrania pozostałości po szlifowaniu

Po zeszlifowaniu powierzchni drewnianego blatu kuchennego można przejść do pozbycia się pozostałości po wykonanej czynności. W tym celu wystarczy zwilżyć wodą ścierkę lub kawałek jakiegokolwiek innego materiału i przy jego pomocy przetrzeć ladę. Wilgotna ścierka skutecznie wyczyści blat ze zdartego drewna.

Jeśli zauważymy, że zeszlifowany blat jest dość szorstki, nie jest to powód do paniki. Wystarczy użyć drobniejszego papieru ściernego, który wyszlifuje powierzchnię i sprawi, że będzie ona znacznie gładsza. Po tym wystarczy powtórzyć opisany wyżej krok, tzn. przetrzeć blat wilgotną ścierką i ponownie poczekać do jego wyschnięcia.

Krok #3 Nałóż warstwę ochronnej substancji na swój „nowy” drewniany blat kuchenny

Jeśli wykonamy wyżej przedstawione kroki, możemy przejść do ostatniego etapu odnowy drewnianego blatu kuchennego. Polega on na pokryciu wyszlifowanej powierzchni substancją ochronną. Najczęściej wybierany jest w tym przypadku specjalny olej. Nadaje on drewnianemu blatowi niebywały blask, a jednocześnie podkreśla jego naturalny wygląd.

Niezależnie od rodzaju wybranej substancji musimy postępować zgodnie z tym, co jest napisane na opakowaniu. Zazwyczaj wystarcza jedna warstwa produktu, ale nie jest to reguła. Ich ilość należy dobierać zgodnie z potrzebami danej powierzchni.

Ciekawostka 

Wyżej opisaną odnowę drewnianej powierzchni można przeprowadzić nie tylko w przypadku drewnianych blatów. Równie dobrze sposób ten sprawdzi się w przypadku frontów meblowych, a nawet kuchennego stołu i stolika kawowego – jedynym wymaganiem jest to, aby meble te wykonane były z drewna.

Ile trwa odnowienie drewnianego blatu w kuchni?

Odnowienie kuchennego blatu z drewna zależne jest przede wszystkim od jego wielkości. Im większa powierzchnia, tym czas ten będzie dłuższy. Zazwyczaj nie zajmuje to jednak dłużej niż kilku godzin pracy. Jeszcze szybciej pójdzie, gdy poprosimy o pomoc pozostałych domowników. Po wytłumaczeniu zadania nie powinno być żadnego problemu z jego wykonaniem. 

Co będzie potrzebne podczas odnowy blatu kuchennego z drewna?

Aby odnowa drewnianego blatu w kuchni poszła szybko i sprawnie, musimy się do niej odpowiednio przygotować. W tym celu warto już na samym początku przygotować sobie zestaw niezbędnych narzędzi:

  • papier ścierny – kilka rodzajów, każdy o innym stopniu grubości;
  • miedniczka z wodą;
  • kawałek jakiegoś materiału (np. ścierka) – należy pamiętać, aby materiał ten był czysty. W przeciwnym razie na powierzchni blatu mogą powstać niechciane, mało estetyczne plamy;
  • pędzel, niezbędny do nałożenia substancji ochronnej na wyszlifowaną powierzchnię drewnianego blatu;
  • specjalna substancja, która ma być nałożona na powierzchnię nowego blatu.