Czym jest barek kuchenny?

Barek nazywany jest inaczej wyspą kuchenną to blat, który jest uzupełnieniem mebli kuchennych. Zazwyczaj stanowi element oddzielający kuchnię od otwartego salonu. Służy przede wszystkim do spożywania posiłków, ale przydaje się również do przygotowywania potraw, a gdy ukryjemy w nim półki i szafki, pomoże nam w przechowywaniu. Może być wykonywany praktycznie w każdym stylu, kolorze czy kształcie.

Na rynku znajdziemy wiele materiałów, które wykorzystuje się do wykonywania barku kuchennego. Jak jednak wybrać ten najlepszy? Dobrze jest na początku ustalić, do czego będzie nam on służył. Niektóre materiały bowiem, choć pięknie wyglądają, łatwo wchodzą w reakcje z gorącymi naczyniami, wylanymi płynami. Musimy więc zwrócić dużą uwagę na to, czy dany materiał jest odporny na prace, jakie będziemy na nim wykonywać. Oto krótki przegląd materiałów wraz z ich cechami.

Barek kuchenny z płyty meblowej – rozwiązanie ekonomiczne

Jednym z najtańszych rozwiązań są wyspy kuchenne wykonywane z płyty meblowej. Na pewno będzie on wyglądał estetycznie, zwłaszcza jeśli powstanie z tych samych materiałów co reszta mebli kuchennych. Płyta meblowa nie jest jednak zbyt trwała, nie polecamy więc sięgania po nią, jeśli planujemy na takim barku przygotowywać posiłki. Sprawdzi się, jeśli przy blacie będziemy wyłącznie spożywać posiłki czy pić kawę, a i wtedy koniecznie będzie stosowanie podkładek. Gdy zaś blat ma być głównie dekoracją, płyta meblowa jest słusznym wyborem.

Jak sprawdza się barek kuchenny murowany?

Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się barki kuchenne murowane. Powstają z ozdobnych cegieł, takich samych, jak wykorzystuje się do murowania ścian. Najczęściej sięga się do tego po cegły klinkierowe i tradycyjne. Pewne jest, że tego typu wyspa kuchenna będzie oryginalna i trwała. Trudno będzie jednak wykonać półki czy włączyć do wyspy szafki. Taki murowany barek kuchenny może spełniać funkcję dekoracyjną, zastępować ściankę działową lub też, jeśli zamontujemy na nim blat, stanie się dodatkową powierzchnią do przygotowywania potraw.

Barek kuchenny drewniany – elegancja i ponadczasowość

Drewno postrzegane jest jako wyjątkowy, elegancki i ponadczasowy naturalny materiał. Coraz chętniej sięgamy po produkty drewniane ze względu na jego ekologiczność, unikatową fakturę i właściwości. Drewniane barki kuchenne są bardzo trwałe, wymagają jednak sporych nakładów pielęgnacyjnych. Należy je regularnie olejować lub lakierować. Niestety są dość wrażliwe na powstawanie plam (szczególnie te nielakierowane). Dlatego wybierając blat kuchenny z drewna, trzeba bardzo na to uważać. Sama wyspa kuchenna drewniana będzie się pięknie prezentować i służyć nam przez wiele lat. Doskonale wpasują się w styl klasyczny, skandynawski, a także urozmaici inne.

A może barek z karton gipsu?

Kolejnym tanim rozwiązaniem w kwestii doboru materiału na barek kuchenny są płyty karton gipsowe. Najlepiej wybierać te zielone, odporne na wodę i wilgoć. Bez problemu można z nich zbudować prostą zabudowę kuchenną. Taka wyspa z karton gipsu nie będzie najtrwalszym rozwiązaniem, ale spokojnie wystarczy na kilka lat. Jeśli lubimy często wprowadzać zmiany we wnętrzach, będzie to doskonałe rozwiązanie. Musimy również uważać na materiał, z którego blat chcemy położyć na barku tak wykonanym, bo choć solidny, może nie wytrzymać najcięższych wersji.

Marmurowy barek kuchenny – wersja luksusowa

Marmurowe barki kuchenne to bardzo nietuzinkowy pomysł na dekorację i mebel do tego pomieszczenia. Zarówno barki, jak i blaty z marmuru nie są często wybieranym rozwiązaniem. Przyczyną jest zazwyczaj cena – kamień, choć piękny jest dość drogi. Poza tym jest to on bardzo ciężki, trudno się go przewozi i z nim pracuje. Mimo tych wad warto wspomnieć, że marmur jest surowcem bardzo trwałym i odpornym na większość prac kuchennych.

Dla niezdecydowanych barek na kółkach

Jeśli nie wiemy, gdzie postawić nasz barek lub lubimy częste zmiany, warte rozważenia są barki z możliwością zmiany ich lokalizacji. Posiadają praktyczne kółka, dzięki czemu łatwo zmienić położenie.

 

Jak widzimy, każdy z materiałów wykorzystywany do produkcji barku kuchennego ma swoje wady i zalety. Koniecznie powinniśmy dostosować je do naszego stylu życia i korzystania z przestrzeni w tym pomieszczeniu.