Czy barek kuchenny ma związek z alkoholem?

Otóż niekoniecznie! Barek kuchenny przybiera różne formy. Może być podwyższonym blatem w formie wąskiego i długiego stolika, do którego najczęściej dostawia się wysokie krzesła zwane hokerami (tzw. wyspa kuchenna). Dość popularny jest także barek mobilny, który może być przestawiany wedle potrzeb. Barek jest bardzo wielofunkcyjny – można przy nim wygodnie zjeść, wypić kawę, a także wykorzystać blat do prac kuchennych. W jakich sytuacjach barek kuchenny może okazać się szczególnie pomocnym elementem wyposażenia? 

Kuchenny barek, czyli dodatkowa przestrzeń robocza w kuchni

Barek kuchenny jest bardzo uniwersalnym meblem, który świetnie sprawdzi się jako dodatkowa przestrzeń robocza w kuchni. Jeśli cierpimy na niedobór miejsca, możemy postawić na barku urządzenia, z których zwykliśmy korzystać, a które zagracają naszą kuchnię i przeszkadzają w sprawnym przyrządzaniu posiłków. 

Na barku kuchennym dobrze prezentują się takie sprzęty jak: ekspers do kawy, toster, blender czy też opiekacz. Dodatkowym atutem takiego ułożenia, jest stały dostęp do urządzeń, z których na co dzień intensywnie korzystamy. 

Blat może się przydać również w trakcie przygotowywania rozmaitych rodzinnych uroczystości, podczas których intensywnie korzystamy z kuchni, przyrządzając mnóstwo rozmaitych dań. Barek w kuchni umożliwi nam swobodne rozstawienie robotów kuchennych i korzystanie z nich. Zapewni także możliwość pracy dwóch osób jednocześnie, co sprawi, że przygotowania potrwają znacznie krócej.

Kuchenny barek jako świetna alternatywa dla kuchennego stołu

Jeśli w naszym domu kuchnia i jadalnia są osobnymi pomieszczeniami, wiemy, jak trudno jest jednocześnie przyrządzać posiłek dla domowników i uczestniczyć w spotkaniu przy stole. Kuchenny barek może po części rozwiązać ten problem, gdyż świetnie nada się do serwowania szybkich posiłków, np. drugiego śniadania, czy podwieczorku. Dodatkowo barek jest miejscem, w którym można swobodnie usiąść i wygodnie spędzić czas, dzięki czemu osoba krzątająca się w kuchni, nie czuje się aż tak osamotniona. 

Barek w kuchni szczególnie docenią wszystkie mamy, serwujące pożywne śniadania przed szkołą. Dzięki niemu ich pociechy wygodnie zjedzą posiłek w kuchni, jednocześnie nie znikając z oczu zapracowanej mamie. Pozwoli to na sprawne wyprawienie pociech do szkoły, bez większych organizacyjnych komplikacji.

Najlepsze pomysły na barek w małej kuchni

Kuchenny barek jako centrum spotkań towarzyskich

Kuchenny barek czy wyspa są także rewelacyjnym miejscem spotkań podczas trwania domówek. Na podwyższonym blacie można zorganizować suto zastawiony szwedzki stół, zaś krzesła pozostaną wygodną alternatywą dla ceniących komfort gości. Dodatkowo ulokowanie zaproszonych osób w pobliżu kuchni sprawia, że gotując, możemy prowadzić z nimi swobodną konwersację. To bardzo duży plus, szczególnie jeśli chcemy samodzielnie przygotować imprezę i nie planujemy korzystać z pomocy cateringu. 

Taki układ bardzo usprawnia również serwowanie kolejnych dań, które podaje się bezpośrednio w kuchni, dzięki czemu nie trzeba dodatkowo urządzać osobnego stołu dla zaproszonych. Zapewnia również względną samoobsługę gości, którzy np. mogą sami korzystać z ekspresu do kawy. To bardzo odciąża organizatora i pozwala mu cieszyć się obecnością znajomych, bez ciągłej troski, czy komuś czegoś nie brakuje. 

Barek w małej kuchni, czy to dobry pomysł?

Tak, jak najbardziej! Zamontowanie barku w małej kuchni jest rewelacyjnym pomysłem, gdyż mebel ten znacznie zwiększy jej funkcjonalność. Barek w postaci wyspy sprawi, że kuchnia „powiększy się” i paradoksalnie będzie mogła zaoferować nam więcej przestrzeni roboczej, a także miejsca dostosowanego do przyjmowania gości.

Kiedy warto inwestować w barek kuchenny?

Tak naprawdę zawsze, kiedy mamy taką możliwość. Nie ma kuchni, w której barek kuchenny, w postaci wyspy kuchennej, by się nie sprawdził. Nie ma również stylu, do którego nie dałoby się dobrać o odpowiednim wykończeniu.

Do stylu minimalistycznego najlepsze będzie proste, lekko połyskujące wykończenie w jednolitym kolorze. Styl vintage świetnie podkreśli metalowy barek, który będzie ciekawym i niestandardowym dodatkiem. Z kolei we wnętrzu rustykalnym lub skandynawskim doskonale sprawdzi się drewniany barek z surowym, lekko chropowatym blatem, który doda charakteru całości.

Oczywiście można pokusić się także o zrealizowanie swojego projektu i zamówienie blatu na wymiar. Co odważniejsi majsterkowicze mogą również spróbować własnych sił w projektowaniu i tworzeniu mebli do kuchni. W takim układzie polecamy zaopatrzenie się w dobry sprzęt, który znacznie ułatwi pracę.