Do czego służy barek w kuchni?

Barek w kuchni jest pomocny w wielu codziennych czynnościach, a jego funkcjonalność nie ogranicza się jedynie do podawania alkoholu na spotkaniach ze znajomymi. Dzięki niemu zyskamy dodatkową przestrzeń, na której przygotujemy sałatkę lub ciasto. Przy barku zjemy śniadanie, obiad i kolacje, a także komfortowo przygotujmy prezentacje do szkoły czy pracy. Odpowiednio dobrana wysokość mebla i zakupienie wygodnego siedziska pozwala użytkować barek na wiele sposobów.

Na jakiej wysokości zamontować barek i jak ją obliczyć?

Wysokość barku kuchennego zależy od tego, do czego najczęściej będziemy go wykorzystywać. Inaczej konstruujemy go, jeśli ma pełnić funkcję stołu, a inaczej w przypadku gdy chcemy tylko oddzielić nim przestrzeń i użytkować jako półkę. Barek do przygotowywania i spożywania posiłków powinien mieć około 90-100 cm. Taką wysokość uważa się za najbardziej wygodną dla naszych pleców – nie wymusza na nas pochylonej pozycji. Warto także pamiętać o wzroście domowników. Jeśli mieszkańcy mogą pochwalić się wysokim wzrostem, to warto doliczyć do barku kilka centymetrów więcej.

Czym uatrakcyjnić otoczenie barku?

Barek wspomoże nas przy wielu czynnościach, a także stanie się najważniejszym miejscem w kuchni. Pamiętajmy także o jego otoczeniu. Dobrze zaprojektowane sprawi, że korzystanie z pomieszczenia stanie się jeszcze bardziej przyjemne. Ponadto niektóre rozwiązania prezentują się spektakularnie i będą niezwykłą ozdobą mieszkania, na którą zwrócą uwagę odwiedzający nas znajomi.

Świetnym i tanim rozwiązaniem jest zainstalowanie oświetlenia na suficie podwieszanym lub specjalnej konstrukcji z płyt g-k. Dzięki temu barek będzie dobrze doświetlony, a my zyskamy oryginalną ozdobę. Pamiętajmy, aby dobierać lampki świecące w neutralnej temperaturze barwowej. Ciepłe lub zimne światło może sprawić, że przyrządzane dania staną się mniej apetyczne.

Kolejnym pomysłem na uatrakcyjnienie otoczenia barku jest wkomponowanie w jego konstrukcje pustaków szklanych. Ten niepozorny materiał wygląda jak witraż, co więcej zachowuje się tak samo, kiedy padają na niego promienie słoneczne. Dzięki takiemu zabiegowi kuchnia i salon zyskają magicznego charakteru. Plusem pustaków szklanych jest także rozjaśnienie wnętrza, gdyż w nocy sztuczne światło odbija się od ich błyszczącej powierzchni.

Barek połączony z wyspą kuchenną

Nie każdy barek musi być osobną częścią kuchni, czasami sprytne pomysły sprawdzą się lepiej niż oklepane i praktyczne porady, które wyczytamy w większości poradników. Jednym z nietypowych pomysłów do wykorzystania jest połączenie barku z wyspą kuchenną. Co prawda niektórzy twierdzą, że tak przerobiony barek przestaje nim być, jednak od strony salonu nie zmieni on swojego wyglądu. Zyska za to na funkcjonalności, gdyż uzupełniony o wygodne siedziska zastąpi stół, który w małym mieszkaniu zagracałby przestrzeń.

Wykończenie barku kuchennego – klasycznie czy nowocześnie?

Przygotowanie barku nie kończy się na samej konstrukcji, tak samo ważne jest jego właściwe wykończenie, które może podrasować styl kuchni i salonu. Najbardziej uniwersalną metodą jest zbudowanie stalowej konstrukcji, którą obudujemy płytami gipsowo-kartonowymi. Daje to duże możliwości, gdyż możemy wybrać dowolną wysokość, a nawet kształt barku. Co więcej, wykończenie też leży po naszej stronie.  Wybierajmy spośród wspomnianych wcześniej pustaków szklanych, cegieł, kamienia lub drewna. Warto zaszaleć i połączyć ze sobą kilka materiałów.

Idealny barek w kuchni – skąd czerpać inspiracje?

Jeśli brakuje nam pomysłów, a propozycje z popularnych sklepów sieciowych nie przypadły nam do gustu, to warto przeglądnąć kilka blogów skupiających się na projektowaniu. Kopalnią nowinek są także specjalistyczne magazyny i czasopisma, w których znajdziemy tak zwane studium przypadku – czyli wykonanie konkretnej konstrukcji o A do Z, włącznie z użytymi materiałami. Pewnym źródłem wiedzy są również fachowcy, którzy nie jeden barek już zbudowali. Sprawdzona ekipa doradzi nam i podpowie, jakie rozwiązania sprawdzą się w naszym mieszkaniu.