Co to jest mobilny barek kuchenny na kółkach?

Mobilny barek kuchenny na kółkach to forma przenośnego mebla, przypominającego nieco mały regał. Może przybierać różne formy, być zupełnie otwarty, mieć zamykane szafki czy nawet szuflady. W wersji podstawowej jednak barek mobilny to prosty mebel z zamontowanymi kółkami. Może być wykorzystywany na wiele sposobów:

  • w hotelach, pensjonatach, domach – do przewożenia żywności, posiłków, produktów różnego typu,
  • w salonach jako zamiennik stolika kawowego – do odstawiania szklanek i kubków,
  • w różnych pomieszczeniach jako dodatkowa szafka i przestrzeń do przechowywania z opcją łatwego jej przemieszczania,
  • jako dodatkowy blat roboczy w kuchni do przygotowywania potraw,
  • zastępnik stałej wyspy i baru w kuchni,
  • można go stosować zarówno w profesjonalnej gastronomii, jak i do codziennego użytku w naszych domach, na tarasach i przyjęciach w ogrodzie.

Jak wybrać najlepszy barek do kuchni na kółkach?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki barek mobilny do kuchni będzie najlepszy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych funkcjonalnościach. To sprawia, że w łatwy sposób każdy z nas dobierze dla siebie najlepszy barek na kółkach. Warto poznać możliwości tego mebla, by wiedzieć, który najbardziej odpowiada naszym preferencjom. Czym kierować się podczas zakupu barku mobilnego na kółkach?

Postaw na dobre materiały

Pierwszym aspektem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego wykonano mobilny wózek kuchenny. Do dyspozycji są wersje z metali, drewna, tworzywa sztucznego czy nawet bambusa i rattanu. Oprócz mobilnych barków z jednego materiału na rynku znajdziemy również ich połączenia, np. drewniane blaty na metalowych nóżkach. To, który wybrać determinowane jest przez styl naszego wnętrza, potrzeby oraz jego przeznaczenie (zadania, jakie będzie realizował). Barki mobilne do kuchni możemy podzielić na te bardziej dekoracyjne oraz funkcjonalne do profesjonalnego zastosowania. Niektóre są stylizowane na produkty z poprzednich epok, sprawdzą się więc np. w hotelach i teatrach.

Kółka w mobilnym barku kuchennym

Podczas zakupu wózka do kuchni na kółkach poświęćmy więcej uwagi zamontowanym w nim kółkom. W zależności od tego, jakie odległości będzie pokonywał nasz mobilny barek, dobierzmy odpowiedniej jakości kółka. Znacząco bowiem będą różnić się potrzeby użytkownika barku na kółkach w lokalu gastronomicznym czy hotelu od użytkownika domowego.

Półki w mobilnym barku do kuchni – dobierz ilość do potrzeb

Przed zakupem zastanówmy się, do jakich zastosowań będziemy wykorzystywać barek do kuchni na kółkach. Przemyślmy, co chcemy przewozić, przechowywać czy po prostu kłaść na nim. Do tego dopasujmy ilość i wielkość półek, jaką będzie miał nasz mobilny wózek. Oczywiście istotna jest również jego rozmiar. Na rynku znajdziemy mobilne barki o małych kształtach oraz całkiem duże, przypominające już ruchome stoły. Dopasowanie produktu do potrzeb pozwoli na wzrost późniejszej satysfakcji z jego użytkowania.

Zamknięte szuflady i inne możliwości barku na kółkach

Jeśli planujemy wykorzystywać mobilny barek kuchenny na kółkach również do przechowywania, zwróćmy uwagę na modele posiadające zamykana szafki, pojemniki czy kosze. Dzięki temu zachowamy porządek na wózku, a kładzione a nim produkty nie będą się brudzić i kurzyć.

Czy warto kupić mobilny barek do kuchni?

Ten niepozorny mebel może okazać się niezastąpiony. Jego zastosowanie jest naprawdę szerokie, jeśli więc tylko mamy odpowiednią ilość miejsca, warto go zakupić. Często nawet nie pomyślimy, że przyda się w tylu sytuacjach. Mobilny barek na kółkach wykorzystamy podczas przyjęć i spotkań towarzyskich, sięgniemy po niego podczas letniego grilla (idealny do przewożenia półproduktów do grillowania), postawimy go w przedpokoju jako miejsce na torebkę i klucze. Na pewno spodoba się również dzieciom, które chętnie wykorzystają go do zabawy. Takich przykładów można podawać więcej. Producenci dbają również o estetykę i wygląd mebla, dzięki czemu może on zostać designerskim elementem wystroju.