1. Odśwież meble rustykalne poprzez ich malowanie

Podstawowym pomysłem na zmienienie wyglądu starych mebli kuchennych w stylu rustykalnym jest ich pomalowanie. Wiele osób boi się zmieniać szafki w ten sposób, jednak absolutnie nie ma ku temu powodów. Jeśli się odpowiednio przygotujemy to tego zadania, nie zajmie nam ono wiele czasu a efekt z pewnością nas zachwyci. Podstawą jest dobre przygotowanie powierzchni szafek, ich odtłuszczenie, starcie starych warstw oraz zagruntowanie. Drugim ważnym krokiem jest odpowiednie dobranie farb do tego celu oraz narzędzi do malowania. Najlepiej sprawdzą się niewielkie wałki bądź też dobrej jakości pędzle.

By praca przebiegła sprawnie i bez przykrych niespodzianek, musimy odkręcić fronty szafek i umieścić je w zabezpieczonym miejscu (byśmy nie zamalowali całego mieszkania). Na oczyszczoną powierzchnię nakładamy warstwę farby w wybranym przez nas kolorze. Prawdopodobnie konieczne będzie dwukrotne malowanie, pamiętajmy jednak, żeby przed drugą warstwą odczekać wskazaną przez producenta ilość czasu. To uchroni nas przed przykrymi niespodziankami. Kropką nad i w naszej renowacji rustykalnych szafek kuchennych powinna być zmiana uchwytów. W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy ich bogaty wybór. Pamiętajmy, żeby wybierać spośród tych o takim samym rozkładzie dziurek, żeby pomiędzy nowymi uchwytami nie było widać starych otworów.

2. Najszybszy sposób na stare szafki kuchenne – oklej je

Kolejnym sposobem na proste i szybkie odmienienie wyglądu mebli kuchennych w stylu rustykalnym jest ich oklejenie. Wystarczy, że zakupimy specjalną okleinę, uzbroimy się w nożyk do tapet, papier ścierny oraz trochę czasu wolnego. Przygotowanie wygląda podobnie do tego opisanego pod kątem malowania. Szafki muszą być odtłuszczone, umyte, wysuszone. Warto również zwiększyć przyczepność, by okleina się lepiej trzymała. Sam proces jej naklejania nie jest trudny, nie warto się jednak podczas niego spieszyć. Warto mieć ze sobą suchą ściereczkę i plastikowe, sztywne narzędzie do dociskania okleiny. Starajmy robić się to fragmentami, by uniknąć do powstania pęcherzyków powietrza.

3. Zrób na rustykalnych szafkach kuchennych zdobienie decoupage

Oprócz jednolitego malowania szafek kuchennych w stylu rustykalnym, możemy również ozdobić je np. techniką decoupage. Polega ona na naklejaniu z pomocą specjalnego kleju dekoracyjnych serwetek. Po dobraniu wzoru, możemy naklejać je na fronty w mniejszej lub większej ilości. Do tego możemy dołożyć też inne elementy dekoracyjne, dzięki którym jesteśmy w stanie w jedno popołudnie diametralnie zmienić wygląd każdego mebla. Zaletą zastosowania tej metody jest ostateczne lakierowanie powierzchni, dzięki czemu szafki kuchenne będą trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych jak wilgoć. Bez trudu też utrzymamy je w czystości.

4. Użyj farby tablicowej lub postarzającej, by odświeżyć wygląd mebli kuchennych w stylu rustykalnym

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie do odnowienia rustykalnych szafek kuchennych farb tablicowych lub postarzających. Pierwsza z nich da nam efekt matowej, delikatnej powierzchni, która będzie doskonale pasować do rustykalnego wnętrza. Do wyboru będziemy mieli wiele różnych kolorów, co ułatwi nam zadanie idealnego doborui odcienia pasującego do naszej wizji. Choć wydaje się to dziwne, odnowić meble rustykalne w kuchni możemy również z pomocą farb postarzających. Złocenia, przetarcia – z wykorzystaniem odpowiednich środków możemy sprawić, że nasze szafki zyskują zupełnie inny wygląd. Choć teoretycznie będą postarzane, efekt z pewnością nas zaskoczy i zrobi wrażenie na naszych gościach.

5. Odśwież wygląd kafelków i całej kuchni 

Jeśli z jakichś względów nie jesteśmy w stanie odnowić wyglądu mebli kuchennych w stylu rustykalnym, możemy zadziałać nieco na około. Czasem zdarza się, że powłoki szafek nie pozwalają na ingerencję. Z pewnością jednak będziemy w stanie odnowić ściany, przestrzeń między szafkami czy ogólny wygląd kuchni. Specjalnymi farbami możemy pomalować płytki lub okleić je naklejkami. Czasem może się też okazać, że by zmienić rustykalne wnętrze wystarczy zmiana dekoracji i dodatków. Sięgnijmy po rośliny, kolorowe dekoracje, akcesoria czy gadżety. Wbrew pozorom nie musimy mieć dużych nakładów finansowych, by nasza kuchnia zyskała zupełnie inny charakter.