Czym jest blat z płyty wiórowej?

Laminowane płyty wiórowe to materiał najczęściej wykorzystywany do tworzenia blatów kuchennych. Znajduje on zastosowanie do tworzenia mebli, zarówno tych do kuchni, jak i do innych pomieszczeń. Jest wszechstronny i daje się łatwo obrabiać. Nie jest to materiał drogi, stąd tak duża jego popularność wśród stolarzy. Dodatkowo jego zaletami jest dość duża trwałość, wytrzymałość oraz mnogość kolorów i wzorów. Blat z płyty wiórowej powstaje poprzez zaprasownie płyty wiórowej (lub MDF) z żywicą melaminową i mocznikową. Dzięki temu blat kuchenny z płyty staje się odporny na zarysowania, ścieranie, działanie wody, kwasy czy alkoholu. Jej zaletą jest również higieniczność i łatwość w utrzymaniu jej w czystości, co jest szczególnie ważne właśnie w kuchni.

Czy da się odnowić blat do kuchni z laminatu?

Choć nie często sięga się do renowacji laminowanego blatu kuchennego z płyty wiórowej, jest to jak najbardziej możliwe. Ze względu na niską cenę surowca, użytkownicy częściej decydują się na całkowitą wymianę blatu. Nie zawsze jednak ma to sens, część osób po prostu nie chce wyrzucać płyty, a woli ją odnowić. Choć będzie to nieco bardziej skomplikowane, z odrobiną wiedzy i pracy, możemy odnowić blat do kuchni z płyty wiórowej.

Jak odnowić blat kuchenny z płyty wiórowej?

Jest kilka metod odnawiania blatu do kuchni wykonanego z zalaminowanej płyty wiórowej. Możemy sięgnąć po oklejanie, malowanie, przyklejanie płytek. Oto krótkie omówienie możliwych rozwiązań:

Oklejanie blatu kuchennego z płyty wiórowej

Oklejanie różnych przedmiotów jako forma nadania im charakteru lub odnowienia wraca do łask. Na ulicach spotkamy oklejone auta, w domu najczęściej naklejamy coś na komórki, komputery czy ściany. Nie ma więc przeszkód, by sięgnąć po tę metodę, jeśli chodzi o odnowienie blatu kuchennego z płyty wiórowej. By było to trwalsze i bardziej skuteczne musimy zadbać o odpowiedniej jakości folię. Szukajmy takiej, która w cechach ma podwyższoną trwałość i wodoodporność. Musimy liczyć się z tym, że nie będzie to bardzo trwałe odnowienie blatu do kuchni. Jednak na jakiś czas wystarczy. Niewielkie koszty sprawiają, że jest to pomysł na niskokosztowe odświeżenie mebli kuchennych, np. w wynajmowanym mieszkaniu czy przed generalnym remontem. Oklejenie blatu kuchennego z płyty wiórowej jest proste, wymaga jednak dokładnego jego przygotowania, a od nas dużej staranności. Musimy zadbać o dokładne umycie i odtłuszczenie oklejanej powierzchni. Samą folię zaś przyklejajmy z dużą starannością i ostrożnością. Warto bowiem może dojść do powstania nieestetycznych pęcherzyków powietrza.

Metoda oklejania blatu laminowanego do kuchni ma tę zaletę, że na rynku znajdziemy bogaty wybór kolorystyczny folii i różne jej rodzaje. Dzięki temu łatwo znajdziemy pasującą do naszych potrzeb i oczekiwań. Możemy tylko delikatnie odświeżyć blat kuchenny lub też całkowicie zmienić jego charakter.

Przyklejenie płytek do blatu kuchennego

Trwalszą wersją poprzedniej metody jest odnowienie blatu do kuchni z płyty wiórowej z wykorzystaniem płytek. Sposób będzie nietypowy i na pewno zaskoczy osoby, które go zobaczą. Konieczne będzie solidne przygotowanie blatu do kuchni, poprzez wcześniejsze naklejenie specjalnego podkładu. Inaczej płytki nie trzymałyby się tak, jak powinny. Należy pamiętać, że fugi, czyli szpary pomiędzy płytkami na blacie nie będą w pełni szczelne. To oznacza, że resztki wody będą dostawać się w głąb blatu kuchennego i go niszczyć. Nie powinno na to przeszkadzać, jeśli i tak za jakiś czas planujemy wymianę wiórowego blatu z kuchni.

Malowanie blatu z płyty wiórowej

Chyba najtańszą i najprostszą opcją na odnowienie blatu kuchennego z płyty wiórowej laminowanego jest jego pomalowanie. Musimy zaopatrzyć się w odpowiednią farbę (pod kątem koloru i rodzaju) oraz zmatowić powierzchnię blatu. Następnie możemy przystąpić do klasycznego malowania. Na koniec możemy się również pokusić o polakierowanie, w celu zabezpieczenia. Musimy jednak starannie dobierać wybierane produkty. Nie każde bowiem będą chciały trzymać się odświeżanych przez nas powierzchni.

Czy warto odnawiać blat do kuchni z płyty wiórowej?

Jeśli planujemy małe odświeżenie blatu do kuchni, ponieważ za jakiś czas chcemy go całkowicie wymienić, to jak najbardziej warto skorzystać z prezentowanych metod. Ze względu na niską trwałość nie są one jednak zastępnikiem pełnego remontu i nie możemy liczyć na to, że wystarczą na kolejnych kilka lat. Jeśli jednak chcemy niskim kosztem odmienić wygląd mebli kuchennych, odnowienie blatu z laminatu jak najbardziej ma sens.