Hoker do kuchni – o czym musimy pamiętać?

Hoker kuchenny to sprzęt, z którego będziemy korzystać codziennie, choć przez krótki czas. Dlatego mimo wszystko powinien być dla nas wygodny oraz praktyczny w kwestii utrzymania czystości. Musimy pamiętać, że w kuchni łatwo o powstanie zabrudzeń z tłuszczu czy rozlanych napojów. Dlatego na kuchenne hokery najlepiej wybierać te, które łatwo umyć czy wytrzeć. Unikajmy tapicerowanych (szczególnie z tkanin niewodoodpornych). Jeśli zaś chodzi o ich kształt i formę, to musimy już dopasować do naszych potrzeb. Zastanówmy się, gdzie będzie stał hoker, czy będzie przesuwany etc.

Hoker bez oparcia czy z oparciem?

Na rynku znajdziemy hokery w dwóch podstawowych formach z oparciem lub bez niego. Drugi będzie przypominał klasyczny taboret. Różnicą będzie tylko jego wysokość, ponieważ kuchenne hokery są zdecydowanie wyższe niż klasyczne krzesła do stołów. Dzięki temu możemy z nich wygodnie korzystać podczas korzystania z blatów kuchennych czy wysp. Hokery bez oparcia sprawdzą się najlepiej w sytuacjach, kiedy mamy ograniczoną przestrzeń i po posiłku chcemy je wsunąć pod ladę kuchenną. Oparcie zdecydowanie nam by w tym przeszkadzało. Jednak jeśli nie jest to dla nas problem oraz wiemy, że na hokerze będziemy siedzieli dłużej niż kilkanaście minut dziennie, warto rozważyć wybór krzesła z oparciem. Do takiego użytkowania będzie wygodniejszy, głównie dlatego, że oparcie wesprze i odciąży nasz kręgosłup.

Lepszy hoker z regulacją czy bez?

Kolejną kwestią, jaką musimy rozważyć przed zakupem hokera, jest jego wysokość oraz możliwość (lub jej brak) jej regulacji. Kiedy będzie nam ona potrzebna? Hokery z regulowaną wysokością przydadzą się przede wszystkim, kiedy z krzesła korzystać będą osoby o różnym wzroście. Opcja regulacji jest również niezbędna, kiedy hoker kuchenny stawiamy przy co najmniej dwóch różnych blatach (oczywiście umieszczonych na nie takiej samej wysokości). W takiej sytuacji zmienna wysokość hokera jest najlepszym rozwiązaniem. Gdy jednak nasze blaty umieszczone są na takiej samej odległości od podłogi, a domownicy mają podobny wzrost, regulacja wysokości hokera będzie zbędną funkcjonalnością. Wtedy ze spokojnym sumieniem możemy wybierać krzesła do kuchni o stałej wysokości.

Hokery na kółkach czy klasyczne – które sprawdzą się najlepiej?

Pewną trudność może sprawić nam podjęcie decyzji, czy nasz hoker ma być na kółkach, czy też posiadać klasyczne nóżki. Podobnie jak w poprzednich wyborach i tu musimy zastanowić się, gdzie będzie on stał i w jaki sposób z niego skorzystamy. Dla osób, które często przesuwają hokery po całym mieszkaniu, korzystając z nich w różnych pomieszczeniach, zdecydowanie lepsze będą te na kółkach. Klasyczne warto wybierać do kuchni, w których przebywają na stałe. Hokery na kółkach są rozwiązaniem bardzo wygodnym, ze względu na łatwość w ich przenoszeniu. Musimy jednak pamiętać, że przez to są mniej stabilne i łatwiej o wypadek na nich (ale tylko w sytuacji, kiedy nie zachowujemy należytej ostrożności). Dlatego odradzamy hokery na kółkach do mieszkań czy domów z małymi dziećmi, które lubią się nimi bawić czy huśtać i wstawać, zamiast prawidłowo siedzieć na krześle. Klasyczne hokery na stabilnych nóżkach są mniej mobilne, jednak trudniej o wywrócenie się na nich, ze względu na ich dokładne wyważenie.

Hokery na kółkach z oparciem – nie tylko do kuchni

Jeśli już jesteśmy przy krzesłach na kółkach, ciekawą ich odmianą są hokery na kółkach z oparciem. Podparcie dla pleców może być niższe lub całkiem wysokie, prawie jak w klasycznych krzesłach. Dzięki temu zyskujemy mebel wielofunkcyjny. Oprócz kuchni, taki hoker z oparciem na kółkach możemy również wykorzystać w innych pomieszczeniach. Przyda się na przykład w łazience (chociażby do wygodnego wykonania makijażu dla pań) czy przemieniając szeroki parapet w dodatkowy blat. Taki hoker na kółkach może być wykorzystany jako krzesło biurowe, jeśli dysponujemy nieco wyższym biurkiem.

Jaki hoker kuchenny wybrać?

By prawidłowo wybrać najbardziej funkcjonalny dla nas hoker, wystarczy dokładnie przeanalizować, w jaki sposób będziemy z niego korzystać oraz do jakich mebli przystawiać. W naszym poradniku pokazaliśmy, w jakich sytuacjach najlepiej sprawdzą się poszczególne typy hokerów na kółkach, klasycznych, z oparciem i bez niego czy regulowane (lub nie).