Co oznacza mid-century modern? 

Mid-century modern to styl wnętrzarski pojawiający się w amerykańskich domach od lat 30. do lat 60. XX wieku. Określenie to zostało zdefiniowane w 1984 roku przez Carę Greenberg w książce Mid-century modern: Meble z 1950 roku. Pojęcia tego używano potocznie już wcześniej. Jednak dopiero wspomniana dziennikarka oficjalnie wprowadziła je do słownika projektantów, kompletnie definiując mid-century modern w swoim dziele o designie ówczesnych lat. Inspiracji zachodnim stylem można doszukać się nawet w polskich mieszkaniach okresu PRL-u, choćby w meblościance Kowalskich. Meble kuchenne i salonowe mid-century modern nie przestają nas zachwycać. To ponadczasowy trend, który stał się ikoną w architekturze wnętrzarskiej. 

Jak powinna wyglądać kuchnia urządzona w stylu mid-century modern? 

Ciężko jednoznacznie określić cechy charakterystyczne mieszkań urządzonych w duchu lat 50. ubiegłego stulecia. Jest to bowiem mieszanka różnych stylów. Możemy przyjąć jednak pewne uogólnienia, które pojawiają się szczególnie często w przestrzeniach inspirowanych tym okresem. Należy do nich m.in. otwarty plan, wielkie okna i przeszklenia, proste linie ułożone w kontraście z geometrycznymi kształtami. Kuchnia w stylu mid-century modern jest funkcjonalna i oszczędna. To schludne, lekkie i estetyczne pomieszczenie powinno być dobrze doświetlone dużą dawką naturalnego światła. 

Jakie materiały wykorzystać w kuchni mid-century modern? 

W pierwszej kolejności zastanówmy się, jaki kolor powinien znaleźć się na ścianach naszej kuchni w stylu mid-century modern. W mieszkaniach tamtych lat królowały ciepłe odcienie pomarańczu lub żółtego, np. karmelowy. Popularna była butelkowa zieleń czy ciemnoniebieski kolor atramentu. Nierzadko na ścianie przyklejano geometryczne tapety. Dla zachowania estetyki, intensywne kolory przełamywano beżami lub szarościami. Meble kuchenne mid-century modern, w kolorze orzechowego drewna, dobrze wyglądają na tle białej ściany. W kuchni inspirowanej XX wiekiem warto wybrać wysokiej jakości naturalne kamienie, mosiądz lub granit. Ciekawy efekt temu wnętrzu nada podłoga z desek lub laminatu. 

Jak wygląda kuchnia urządzona w stylu mid-century modern?

4 propozycje mebli kuchennych, które powinny znaleźć się w kuchni mid-century modern

Przedstawiamy 4 propozycje mebli kuchennych, dzięki którym nasza kuchnia będzie wyglądać jak z amerykańskiego snu. 

Barek kuchenny 

Wyspa lub półwysep wykonany z blatów kuchennych to funkcjonalne rozwiązanie. Jest to sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni, co jest bardzo ważne w kuchni. Jeśli w naszym mieszkaniu nie ma miejsca na taki barek, możemy wybrać go w wersji mobilnej. Szklany ze złotymi oprawami wygląda kultowo i sprawdzi się idealnie w przestrzeni mid-century. 

Hokery 

Decydując na bar kuchenny, musimy uzupełnić go o vintage hokery. Te wysokie i wygodne krzesła są obecnie dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Wykonane są również z różnych materiałów, dzięki czemu z pewnością znajdziemy te, które będą pasować do designu z lat 50. ubiegłego wieku. Modne stoliki barowe można wybrać z oparciem, podłokietnikami oraz z możliwością regulacji wysokości. Te bez dodatkowych funkcji również pasują do kuchni mid-century modern. 

Okrągły stół 

Klasyczny z okrągłym blatem stół wykonany z drewna to opcja dla kuchni z większym metrażem. Owalny kształt pasuje do wystroju mid-century modern, który uwielbia połączenie różnych kształtów geometrycznych. 

Blaty kuchenne

Białe lub kawowo-drewniane blaty kuchenne to klasyka. W kuchni mid-century modern najlepiej łączyć ze sobą te dwa kolory. Z ich pomocą można stworzyć efektowną wyspę, a w wolnym miejscu ustawić na nich wazony z żywymi roślinami, vintage radio lub obraz o ciekawym i nowoczesnym designie. 

Koniec II wojny światowej postawił przed architektami wnętrz sporo wyzwań. Ich celem było stworzenie funkcjonalnych, ale także optymistycznych i przyjemnych wizualnie mieszkań. Stąd zaczęły się pojawiać intrygujące kształty mebli i ich wyrazista kolorystyka. Mid-century modern to połączenie elegancji i szyku z szaleństwem. Czasy powojenne wprowadziły powiew nowości w wystroju wnętrz. Nic dziwnego, że aranżacja mieszkań w takim stylu wciąż cieszy się ogromną popularnością.