Wymieniamy uchwyty do szafek kuchennych. Poradnik krok po kroku
Remont kuchni, a ściślej jego ceny, mogą przyprawić o ból głowy. Na szczęście możemy też odmienić wizerunek pomieszczenia na kilka innych sposobów. Najpopularniejsze to zdecydowanie malowanie mebli i wymiana uchwytów. O ile malowanie wymaga wprawy i odpowiednich narzędzi, to wymianę uchwytów wykonamy szybko i za pomocą jednego śrubokręta. Jak tego dokonać? O tym w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania!
Spis treści
Od czego zacząć wymianę uchwytów w szafkach kuchennych?
Kuchnia to pomieszczenie, w którym przebywamy najczęściej. Przy stole zasiadamy nie tylko do posiłków, ale również spędzamy przy nim czas wolny, opowiadamy o tym, jak minął nasz dzień, a także pijemy kawę ze znajomymi. Z tego powodu wygląd naszej kuchni może nam się szybko znudzić i zastanawiamy się nad remontem lub szukamy możliwości zmiany dekoracji. Wymiana uchwytów w szafkach jest najmniej inwazyjna, a jej efekty potrafią mocno zaskoczyć.
Wymianę uchwytów warto zacząć od przeglądnięcia różnych możliwości. Pomoże nam to dopasować kupowane akcesoria do stylu kuchni po małych zmianach. Warto wiedzieć, że uchwyty mogą być mocowane na różne sposoby. Od tego będzie zależało, czy fronty szafek musimy przewiercić.
Jakie rodzaje uchwytów do szafek spotkamy w sklepach?
Najpopularniejsze uchwyty do szafek to gałki i „rączki”, jednak w sklepach z akcesoriami do kuchni spotkamy ich dużo więcej. Jedne będą praktyczne, inne minimalistyczne, a jeszcze inne będą jedynie imitować uchwyt, a ich funkcją będzie zdobienie mebli. Oto kilka przykładowych uchwytów do szafek kuchennych:
- gałki – małe i poręczne. Gałki nie zajmują wiele miejsca, dlatego są chętnie przytwierdzane do szafek kuchennych. Ponadto wiele z nich produkowanych jest w wymyślnych kształtach. Jeśli poszukujemy zdobnego i jednocześnie praktycznego uchwytu do szafki kuchennej, to gałka będzie świetnym wyborem;
- uchwyty krawędziowe – kolejne popularne uchwyty do szafek. Ułatwiają dostęp do frontu i jednocześnie prezentują się minimalistycznie, czym wpisują się w wiele popularnych trendów;
- uchwyty porcelanowe – należą do nich wszystkie uchwyty wykonane z porcelany, również gałki. Są cięższe oraz masywniejsze od drewnianych i plastikowych, jednak prezentują się o wiele bardziej dekoracyjnie. Świetnie podkreślą styl kuchni w stylu prowansalskim, boho lub angielskim;
- uchwyty skórzane i retro – ich nietypowa forma to strzał w dziesiątkę dla osób ceniących sobie oryginalne wnętrza. Wybierając taki uchwyt, mamy pewność, że nasza kuchnia nabierze niebanalnego charakteru. Pamiętajmy jednak, że niektóre z nich pełnią głównie funkcję dekoracyjną i łatwo się niszczą przy intensywnym użytkowaniu.
Jak zamaskować dziury po uchwytach w szafkach kuchennych?
Jeśli zmieniamy miejsce mocowanie uchwytu, to niestety będziemy musieli zająć się zamaskowaniem starego otworu. Na szczęście z pomocą przychodzą nam akcesoria dostępne w wielu marketach budowlanych.
Dziurki w szafkach kuchennych możemy zaszpachlować. Pamiętajmy jednak o tym, że szpachla kurczy się podczas wysychania. Z tego powodu należy poczekać, aż pierwsza warstwa wyschnie, a dopiero kolejną całkowicie usunąć ślady po poprzednich uchwytach.
Warto wiedzieć, że szpachla wysycha długo. Co więcej, im więcej szpachli nałożymy, tym więcej czasu potrzebuje na utwardzenie. Jeśli planujemy mały remont i wymianę uchwytów w szafkach kuchennych, to przeznaczmy sobie na wszystkie czynności co najmniej dwa dni.
Maskowanie dziur po uchwytach za pomocą wykałaczek
Równie popularnym co szpachla sposobem maskowania dziur po uchwytach, jest wypełnienie zagłębienia drewnem. Wystarczy wcisnąć wykałaczki w otwór, tak aby przestrzeń była nimi ciasno wypełniona, a następnie zalać je Vikolem. Po wyschnięciu wygładzamy powierzchnie papierem ściernym i malujemy w kolorze frontu szafki.
Uchwyty do szafek kuchennych montujemy pionowo czy poziomo?
Kierunek montażu uchwytów zależy w dużej mierze od naszych przyzwyczajeń. Niektórzy wolą poziomy uchwyt, a inni przyzwyczajeni są do pionowego.
Można się również spotkać z poradami sugerującymi, żeby na górnych szafkach montować uchwyty pionowo, a na dolnych poziomo. Ponadto do szuflad o wiele częściej wykorzystuje się uchwyty poziome, co pozwala na wygodniejszy ruch ręką.
Jeśli przez lata przyzwyczailiśmy się do jakiegoś kierunku otwierania szafek, to lepiej przy nim pozostać. Na pewno w sklepach łatwo zaopatrzymy się w różne warianty podobnych uchwytów, pasujących do kuchni w dowolnym stylu.
Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?
Kliknij w gwiazdkę by ocenić
Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1
Zostaw odpowiedź