Czy projekt mebli kuchennych zawsze musi być taki sam?

Decydując się na remont w kuchni, przychodzi czas podjęcia wielu ważnych decyzji. Musimy zadecydować, jaką chcemy mieć podłogę czy kolory na ścianach. Kluczowy w wygodnym funkcjonowaniu jest również wybór odpowiedniej zabudowy kuchennej. 

Najczęściej wybieranym układem mebli jest dwupoziomowa zabudowa. Oznacza to, że w kuchni znajdują się zarówno szafki stojące, jak i wiszące. W małych kuchniach taki rodzaj zabudowy może okazać się przydatny, bowiem zapewnia dużo powierzchni do przechowywania wyposażenia. Często jednak okazuje się, że znaczna część szafek stoi pusta, ponieważ jest ich zbyt dużo i właściciele danej kuchni nie mają co w nich chować. 

Aby temu zapobiec, warto na samym początku dokładnie przemyśleć, jak duża powinna być nasza zabudowa kuchenna. Na etapie remontu można bowiem pomieszczenie zaprojektować i wykonać w ten sposób, aby było ono jak najbardziej funkcjonalne i żeby spełniało nasze potrzeby. Ciekawą opcją jest zrezygnowanie z wiszących szafek kuchennych i postawienie na inne, alternatywne rozwiązania. Wariant ten ma wiele plusów, o których jednak nadal nie wszyscy wiedzą.

Alternatywa wiszących szafek kuchennych – szafki stojące!

Szafki wiszące w kuchni to coś, czego posiadanie dla wielu z nas nadal wydaje się obowiązkiem. Wyobraźmy sobie jednak pomieszczenie kuchenne bez tego elementu zabudowy meblowej. Duża, otwarta przestrzeń, nieprzytłoczona ciężkimi, masywnymi szafkami. 

Alternatywą dla szafek wiszących jest zdecydowanie się na większą ilość szafek stojących. Rozwiązanie to jest wprost genialne w swojej prostocie. Osoby, które mają na tyle miejsca w danym pomieszczeniu, podczas remontu kuchni powinny zdecydować się na bardziej rozbudowaną niską zabudowę. Wówczas możliwe będzie zaoszczędzenie miejsca na ścianach, na których możliwe będzie stworzenie ciekawej aranżacji kolorystycznej lub dekoracyjnej – np. poprzez powieszenie ciekawych zdjęć czy obrazów.

Otwarte półki zamiast szafek wiszących w kuchni

Kolejnym sposobem na zapewnienie sobie dużej ilości miejsca do przechowywania lub ustawiania wyposażenia, jest wybór otwartych półek zamiast szafek wiszących w kuchni. Ten wariant również pozwala na optyczne otwarcie kuchni oraz stworzenie ciekawych kompozycji. Na rynku dostępne są bowiem półki w różnych rozmiarach i kształtach. Niektóre z nich mogą stworzyć ciekawe figury czy wzory – pod warunkiem, że zostaną odpowiednio zaplanowane i zamontowane.

Zrezygnuj z wiszących szafek kuchennych, wybierz stojące witrynki!

Kolejną, równie ciekawą alternatywą wiszących szafek kuchennych, jest wybór stojących witryn. Mogą być one niższe lub wyższe, szersze lub węższe – to, jakie zostaną wybrane do konkretnej kuchni, zależy od jej wielkości i wizji właściciela.

Witrynki kuchenne często kojarzone są z wnętrzami w stylu klasycznym. Obecnie jednak możliwe jest dopasowanie ich wyglądu do wystroju danego pomieszczenia. Podczas remontu w kuchni można zdecydować się na witryny zarówno w stylu nowoczesnym i industrialnym, jak i klasycznym czy glamour. Szczególnie fajnie wyglądają te z przeszklonymi drzwiczkami i ściankami – optycznie nie zabierają dużej ilości przestrzeni w danym wnętrzu. 

Kto może sobie pozwolić na rezygnację z wiszących szafek kuchennych?

Rezygnacja z wiszących szafek kuchennych to oszczędność nie tylko miejsca, ale również pieniędzy. Mniejsza liczba poszczególnych elementów zabudowy, to konieczność wydania na nią mniejszej kwoty. Na to rozwiązanie może więc zdecydować się każdy, kto jest zainteresowany takim wyglądem kuchni po remoncie.

W szczególności jednak zalecamy wybór alternatyw wiszących szafek kuchennych osobom, których kuchnia jest dość duża. Dzięki temu mogą oni spokojnie wybrać większą ilość szafek stojących czy wspomnianych witrynek. Co więcej, wariant ten może fajnie sprawdzić się również u tych, którzy posiadają małą ilość wyposażenia i nie planują znacznie jej zwiększać.

Ważne jest, aby wszelkie zmiany w projekcie zabudowy meblowej, w tym rezygnację z szafek wiszących, wprowadzać już na etapie remontu kuchni. Dzięki temu możliwe będzie wykonanie renowacji pomieszczenia w sposób prawidłowy, szybki i sprawny.