Wiszące szafki do wąskiej kuchni jako idealne rozwiązanie

Jednym z podstawowych sposobów na oszczędność miejsca jest zainwestowanie w wiszące szafki kuchenne. Będą one świetnym pomysłem zwłaszcza w małej, wąskiej kuchni, w której miejsce na podłodze zajmują sprzęty: piekarnik, lodówka czy zmywarka. Co więcej, jeśli już postanowiliśmy, że decydujemy się na podwieszane szafki do kuchni, warto zadbać o to, aby sięgały one aż sufitu. Przestrzeń pozostawiona między nim a półkami pozostałaby najprawdopodobniej niewykorzystana, byłaby jedynie tzw. zbieraczem kurzu, a my stracilibyśmy cenne miejsce, które tym sposobem możemy wykorzystać rozsądniej. 

Podwieszane szafki kuchenne otwierane do góry

Tradycyjne drzwiczki do wiszących szafek kuchennych odstaw w kąt. W wąskiej kuchni w bloku lepiej sprawdzą się te, których mechanizmy pozwalają na otwieranie ich w górę. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania nie ma obaw, że Twoja głowa ucierpi przez chwilę nieuwagi. Podczas przyrządzania potraw przy blacie, niezwykle ważny jest brak konieczności ciągłego „odchylania się”, celem otwarcia lub zamknięcia szafki. Co więcej, nie ma również obaw, że podczas przemieszczania się z jednego końca kuchni do drugiego, spotkasz na swojej drodze niechcianą przeszkodę w postaci otwartych drzwiczek. 

Narożne szafki kuchenne z wysuwanymi koszami

Tym razem schodzimy na ziemię, czyli skupiamy się na tradycyjnych, stojących szafkach przeznaczonych do kuchni. Dla niektórych określenie „tradycyjne” może okazać się w tym przypadku nietrafne, ponieważ narożne szafki kuchenne nadal są rzadkością. A szkoda, bo wykonane w sposób przemyślany, mogą być bardzo pojemne i pomogą zaoszczędzić mnóstwo cennej przestrzeni. Umieszczone są w nich specjalne „kosze”, które mogą wysuwać się na wielu płaszczyznach: na boki oraz w górę i dół. Dzięki temu możliwe jest przechowywanie kuchennego wyposażenia w odległym kącie szafki, do którego bez ich pomocy ciężko byłoby się dostać.

Wymiary szafek kuchennych w wąskiej kuchni w bloku

Każdy, kto dużo przebywa w kuchni – zwłaszcza podczas gotowania – wie, jak wygodnie jest mieć wszystko „pod ręką”. W tym celu, podczas projektowania kuchni i szafek, które w niej umieścimy, warto przemyśleć ich wymiary i dokładne rozmieszczenie. Najlepiej, gdybyśmy wiedzieli od początku co i gdzie ma stać, łącznie ze wszelkimi większymi sprzętami. Jeśli rozsądnie to wszystko zaplanujemy i nasze szafki kuchenne staną w odpowiednich miejscach, funkcjonowanie w takim pomieszczeniu będzie czystą przyjemnością. 

Szuflady o różnej głębokości w małej kuchni w bloku

W każdej kuchni, oprócz tradycyjnych szafek kuchennych, są też szuflady. Są one niezwykle przydatne, ponieważ mogą pomieścić sporą część kuchennego wyposażenia –  od miseczek zaczynając, na garnkach kończąc. Ciekawym wariantem jest zastosowanie szuflad o różnych głębokościach. Dzięki temu nie jesteśmy ograniczeni w tym, co będziemy w nich przechowywać. Co więcej, coraz częściej stosowaną metodą jest montowanie wewnątrz większej szuflady – mniejszej, wąskiej, która przeznaczona jest specjalnie na chowanie sztućców. Zabieg taki stosowany jest zazwyczaj w przypadku szuflad znajdujących się tuż pod blatem.

Miejsce dla pupila – przeznacz część szafki kuchennej na miski dla psa

Projektując szafki kuchenne, warto pomyśleć również o naszych czworonożnych przyjaciołach. Często zdarza nam się przez przypadek wejść w miskę z wodą czy jedzeniem dla naszego psiaka. Wówczas nie dość, że pokarm się marnuje, to jeszcze przybywa nam pracy, bo niestety trzeba posprzątać. Mamy jednak na to prosty sposób. Wystarczy w miejscu cokołu pod szafką kuchenną, umieścić wysuwaną szufladkę z miejscami przeznaczonymi na miski. Podczas sprzątania pomieszczenia – odkurzania czy zmywania podłogi – wystarczy, że szafkę wsuniemy. Nie będziemy musieli się więc zajmować przestawianiem misek z jednego miejsca w drugie (i na odwrót). Na co dzień natomiast, nasz pupil będzie miał ułatwione zadanie, ponieważ jedzenie ani picie nie będzie przed nim uciekać. Jak widać, rozwiązanie to ma same plusy.