Co wyróżnia kuchnię w bloku?

Kuchnia w bloku jest zazwyczaj dość mała, nieustawna. Zazwyczaj ma kształt prostokąta, wielokrotnie dość wąskiego lub ewentualnie kwadratu. Często jednak pojawiają się w niej nietypowe wnęki lub wystające rury, które utrudniają sensowne jej umeblowanie. Oczywiście na rynku znajdziemy wiele gotowych mebli dedykowanych do małych kuchni. Producenci jednak rzadko dbają o to, by cała powierzchnia była możliwie najlepiej wykorzystana. Zastanówmy się więc, czy do małej kuchni w bloku warto wybrać meble na wymiar?

Zalety mebli na wymiar do małej kuchni w bloku

Meble na wymiar to te, które wykonywane są na podane przez nas indywidualne wymiary pomieszczenia. Właśnie to, że są projektowane pod konkretnie pomieszczenie, sprawia, że są jednym z lepszych rozwiązań. Małe kuchnie w bloku, jak już wspomnieliśmy, są zazwyczaj nieustawne lub posiadają nietypowe elementy, które uniemożliwiają w danym miejscu wstawienie szafek. Meble na wymiar do małej kuchni w bloku w znacznym stopniu niwelują te niedogodności. Pozwalają bowiem bardzo dokładnie zaplanować przestrzeń i wykorzystać praktycznie każdy jej skrawek. W meblach na wymiar do bloków nie ma przeciwwskazań, by wyciąć fragmenty na rury czy wykonać je w niespotykanych standardowo rozmiarach tak, by zmieściły się na danej przestrzeni.

Idealnie dopasowane wielkościowo

Meble na wymiar do kuchni w bloku małych i dużych są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają dopasować się do danego pomieszczenia. Kupując gotowe meble do kuchni, musimy bawić się w puzzle. Możemy tylko kupować i ustawiać meble o rozmiarach ustalonych przez producenta. Najczęściej kończy się to wolnymi przestrzeniami pomiędzy meblami i ścianami. Gdy wybierzemy meble na wymiar, do takich sytuacji nie dojdzie, ponieważ stolarz wykona np. szafki o 7 cm szersze.

Meble na wymiar aż do sufitu

Poważną wadą małych kuchni w bloku i całych mieszkań jest brak powierzchni do przechowywania. Ciągle brakuje nam szafek i miejsc na nie. Dlatego w kuchni warto pokusić się o meble sięgające sufitu. Niestety niewielu producentów gotowych mebli kuchennych proponuje takie rozwiązania, co wynika z trudności standaryzacyjnych. Warto jednak sięgnąć po meble na wymiar i zaplanować je na całej powierzchni ściany, nie tracąc żadnej powierzchni.

Meble na wymiar w dowolnych konfiguracjach

Niewątpliwą zaletą mebli na wymiar jest możliwość dowolnego zaplanowania rozkładu wewnątrz szafek. Kierując się swoimi potrzebami i upodobaniami, możemy dowolnie wybierać w szufladach, półkach i wysuwanych mechanizmach. Pozwoli nam to dostosować małą kuchnię w bloku idealnie do naszych oczekiwań.

Wady mebli na wymiar do bloku

Meble na wymiar są niestety droższe niż te kupowane jako gotowe. Jednak ich przewaga jest dość znacząca. Przede wszystkim zazwyczaj są wyższej jakości, dlatego starczą na o wiele więcej lat. To sprawi, że w przeliczeniu na rok użytkowania są w takiej samej lub niższej cenie. Dodatkowo mamy większe możliwości wyboru, jeśli chodzi o kolory, kształty, faktury czy stosowane materiału. Możemy więc dowolnie sterować ceną w zależności od preferencji i zasobności portfela.

Czy meble na wymiar do małej kuchni w bloku są opłacalne?

Meble na wymiar do małej kuchni w bloku okażą się rozwiązaniem bardziej ekonomicznym. Mogą zastąpić kilka innych szaf, które musielibyśmy kupić, by pomieścić wszystkie nasze szpargały. Zdecydowanie ekonomicznej jest rozbudować szafkę do kuchni niż zamówić kilka dodatkowych mebli do innych pomieszczeń. Choć na pierwszy rzut oka nie jest to oczywiste, po dokładniejszym przeliczeniu cena takich szafek na metr kwadratowy może okazać się niższa. Tak jak już wspomnieliśmy, ich trwałość jest zdecydowanie dłuższa. Gdyby coś się działo z meblami na wymiar, łatwiej będzie nam uzyskać pomoc serwisową, wystarczy bowiem zgłosić się do ich wykonawcy, który często nawet po okresie gwarancyjnym za darmo dokręci nam śruby czy wymieni zawiasy.

Warto również wspomnieć, że decydując się na meble na wymiar do kuchni w bloku, możemy w późniejszym czasie je rozbudować, jeśli uznamy, że brakuje nam jakiejś szafki. Gdybyśmy po kilku latach wrócili do sklepu z meblami kuchennymi gotowymi, najprawdopodobniej nie znajdziemy już takich samych, a nawet zbliżonych produktów. Bylibyśmy więc skazani na wymianę całości mebli.