Jak na wnętrze wpływają różne kolory?

Nie da się ukryć, że kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszych mieszkaniach i domach. Nie zawsze są one duże i przestronne, często do dyspozycji mamy wyłącznie niewielkie kuchnie. W nich szczególnie ważne jest dobre rozplanowanie ułożenia mebli, sprzętów, a także dobór kolorystyczny. Odpowiednio dobierając barwy, jesteśmy w stanie optycznie powiększyć czy poszerzyć nasze wnętrze.

Na jakie barwy mebli i ścian powinniśmy postawić w małej kuchni?

  • biały – ten kolor na pewno zapewni nam rozjaśnienie wnętrza,
  • ecru, beż i wszelkie złamane odcienie bieli są równie dobrze odbijać światło i optycznie powiększą wnętrze,
  • barwy pastelowe (ziel, błękit, żółty, róż) – jeśli lubimy otaczać się kolorami, z powodzeniem możemy postawić na jasne odcienie różnych barw.

Bardzo dobrym pomysłem w niewielkiej kuchni jest sięganie po błyszczące powierzchnie (np. lakierowane szafki, płytki). Zapewnią one jeszcze większe odbijanie światła i rozjaśnienie przestrzeni.

Jasny blat kuchenny do małej kuchni – zalety

Jasny blat w małej kuchni niewątpliwie ma wiele zalet. Przede wszystkim bardzo dobrze sprawdza się w słabo oświetlonych wnętrza. Chodzi głównie o to, że jasny blat optycznie je powiększy oraz rozjaśni. Sprawi również, że kuchnia zyskuje na przestronności nawet tym najmniejszym wnętrzom. Dodatkowo zwiększy się ten efekt, jeśli nasz jasny blat będzie miał  lakierowaną powierzchnię. Oprócz tego takie blaty kojarzą nam się z czystością i sterylnością. Jasny blat będzie pasował do każdej kuchni, mebli we wszystkich stylach (m.in, klasycznym, nowoczesnym, vintage czy glamour). Jest ponadczasowy i elegancki, a równocześnie neutralny. Co ważne jasny blat dobrze łączy się ze wszystkimi dodatkami, łatwo więc będzie zmienić aranżacje kuchni, jeśli będzie taka potrzeba.

Wady jasnego blatu kuchennego

Czy wobec powyższych zalet, są jakieś wady jasnych blatów kuchennych w małych kuchniach? Niestety jasne barwy przez wielu uważane są mało przytulne, zimne, przypominające szpital. Jest na to jednak prosta rada – wystarczy postawić na dodatki, które ocieplą naszą kuchnię. Może to być zarówno kolor frontów szafek, drewniane elementy, zioła, żywe kwiaty, wielobarwne ściereczki, silikonowe akcesoria itd. Nie możemy również zapominać, że białe blaty kuchenne są dość kłopotliwe w codziennej pielęgnacji i czyszczeniu. Jak wiemy, na jasnym bardzo szybko dochodzi do powstawania plam i są one mocno widoczne. Przy czym, zależnie od materiału, z jakiego wykonano blat do kuchni, mogą one schodzić łatwo lub trudne. Dodatkowym problemem może być niemożność stosowania mocniejszych środków chemicznych na części blatów. Dlatego, gdy decydujemy się na posiadanie  jasnego blatu kuchennego, to warto dobrze przemyśleć kwestię materiału, z jakiego powstał, by nie niszczył się przy częstym myciu i odkażaniu.

Ciemny blat do niewielkiej kuchni – zalety

Drugim rozwiązaniem, nad którym się pochylimy, są ciemne blaty. Mamy tu na myśli blaty kuchenne czarne, grafitowe, w kolorach ciemnego drewna, brązu, granatu. Z pewnością takie blaty są bardzo efektowne, przykuwają wzrok oraz wyróżniają naszą kuchnię. Sprawiają, że nasze wnętrze będzie bardziej przytulne, o domowym charakterze. Idealnie też wkomponowuje się w style kuchenne nowoczesne, industrialne, ale i klasyczne. Pięknie prezentuje się, gdy nasza kuchnia jest otwarta na salon. Kompozycja ciemnych blatów z kolorem frontów meblowych jest nieco trudniejsza, ale większość barw dobrze się ze sobą łączy. Mogą być również bardzo eleganckie, jeśli połączymy je z dodatkami w kolorze złota, srebra, miedzi.

Wady ciemnego blatu kuchennego do małej kuchni

Niestety ciemne blaty w małej kuchni nie wyglądają zbyt dobrze. Nie tylko zmniejszą optycznie wnętrze, ale również mogą je mocno przytłoczyć. Jeśli chcemy zdecydować się na ciemny blat kuchenny, musimy poświęcić dużo uwagi, by zrównoważyć go innymi elementami. Konieczna będzie precyzja, ponieważ taki blat trudno jest wpasować w meble kuchenne. Z pewnością wadą ciemnych blatów kuchennych, zwłaszcza tych lakierowanych, jest to, że bardzo odznaczają się na nich wszelkie odciski palców. Musimy liczyć się z obecnością tych śladów i koniecznością częstego przecierania blatu. Oprócz palcowania, powierzchnia ta uwidacznia wszelkie zarysowania i osiadający kurz.

Jasny czy ciemny blat kuchenny do małej kuchni – co wybrać?

Jeśli znamy już wady i zalety obu wersji blatu kuchennego, musimy zastanowić się co lubimy i na czym nam zależy. Zarówno jasny, jak i ciemny blat może wyglądać dobrze w małej kuchni, jeśli odpowiednio wkomponujemy je w całe wnętrze.