Brązowe meble kuchenne to dziś jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Polacy pokochali drewno i jego imitacje w swoich kuchniach. Bardzo chętnie stawiają więc na szafki w odcieniach brązu, od jasnych, po bardzo ciemne. O ile dobór koloru samych mebli do kuchni nie stanowi problemu, o tyle wybór blatu pasującego do tego zestawu może być już większym problemem. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym doradzamy ciekawe rozwiązania klasyczne i awangardowe. Jaki więc blat do brązowych mebli kuchennych wybrać? Zapraszamy!

Jaki kolor blatu pasuje do brązowych mebli?

Moda lubi zataczać koło, bo brązowe meble kuchenne były popularne kilkadziesiąt lat temu. Dziś wróciły do łask i ponownie goszczą w naszych mieszkaniach czy domach. Szafki w tym odcieniu mogą być nowoczesne lub klasyczne, w zależności od tego, jakie wykończenie tych mebli wybierzemy. Ważne będą również dodatki, szczególnie uchwyty. Można więc powiedzieć, że brązowa kuchnia jest obecnie hitem aranżacyjnym. Zazwyczaj stawiamy na szafki w dwóch kolorach, rzadziej wybieramy wszystkie brązowe. Decydując się na inną barwę mebli górnych i dolnych, trudniej będzie nam dobrać idealny blat kuchenny. A jakie mamy możliwości?

Blat w kolorze mebli

Najprostszym rozwiązaniem będzie wykonanie blatu kuchennego w tym samym odcieniu co dolne szafki. Wbrew pozorom nie jest ono często wybierane, a szkoda, bo sprawdzi się w każdej wielkości pomieszczeniu. Klienci często obawiają się, że takie zestawienie sprawi, że pomieszczenie będzie nudne oraz monotonne. A tymczasem jest zupełnie inaczej. Brązowe blaty kuchenne optycznie powiększą wnętrze i je ujednolicą. Na pewno kuchnia będzie elegancka i ponadczasowa.

Czarny blat – dla zwolenników nowoczesności

W ostatnich latach bardzo modne stały się czarne lub bardzo ciemne blaty (np. głęboko brązowe). Polubiliśmy je za wszechstronność oraz możliwość wykorzystania zarówno w jasnych, jak i ciemniejszych kuchniach. Główną wadą czarnych blatów jest to, że często zostają na nich zacieki po codziennym użytkowaniu. Jeśli boimy się, że nie będziemy mieć czasu na regularne docieranie tej powierzchni, możemy wybrać blat niejednolity, a na przykład delikatnie nakrapiany. Dzięki temu jego funkcjonalność stanie się większa.

Biały lub jasny blat dla powiększenia przestrzeni

Kolejnym pomysłem na idealny blat do brązowych mebli kuchennych jest ten biały lub jasny. Doskonale skomponuje się zarówno z szafkami w odcieniach jasnego brązu, jak również tych ciemnobrązowych. Taka kompozycja z pewnością rozjaśni przestrzeń, a przy tym będzie praktyczna i ponadczasowa. Nie musimy też obawiać się o czyszczenie, bo jasne blaty dość łatwo utrzymać w czystości.

Szare blaty – rozwiązanie uniwersalne

Rozwiązaniem bezpiecznym i uniwersalnym są szare blaty. Kolor ten pasuje bowiem do każdej innej barwy. Nie musimy więc obawiać się, że nie będzie on dobrze komponował się z meblami czy całym wnętrzem. Trzeba też pamiętać, że szare elementy w kuchni są nowoczesne i ponadczasowe. Polecamy więc wybór blatów w tej barwie to pomieszczeń w stylu industrialnym, nowoczesnym czy skandynawskim. Może się za to nie sprawdzić w kuchniach klasycznych i retro.

Jak dobrać blat do kuchni w kolorze wenge?

Wenge, czyli bardzo ciemny brąz, wpadający w czerń, jest kolorem często wybieranym przez Polaków. Kuchnia o tej barwie będzie z pewnością elegancka. Jednak dobrze prezentować się może w dużych pomieszczeniach lub kuchniach otwartych na salon. Niestety ze względu na ciemny odcień wymaga regularnego czyszczenia, dość mocno widoczny będzie na niej kurz i zanieczyszczenia. A jaki blat pasuje do kuchni w kolorze wenge? Przede wszystkim sięgajmy po kolory kontrastowe. Sprawdzą się blaty białe, jasnoszare, kremowe. Doskonale prezentują się na tle ciemnych szafek. Dzięki takiemu wyborowi, wnętrze zostanie rozświetlone i optycznie powiększone. Na zupełnie ciemną kuchnię pozwolić sobie mogą tylko właściciele dużych wnętrz. W innym przypadku zostałyby one przytłoczone. Do kuchni wenge pasują także blaty kamienne, szczególnie o niejednolitej strukturze. Ten sam kamień możemy położyć również w przestrzeni międzyszafkowej. Kamienny blat jest jednym z najbardziej trwałych i eleganckich. Zazwyczaj jest także łatwy do utrzymania w czystości.

Z jakiego materiału wybrać blat do brązowej kuchni?

Jeśli wiemy już, jaki kolor blatu dobrać do brązowych szafek kuchennych, powinniśmy również zastanowić się, z jakiego materiału ma zostać przygotowany. Zasadniczo do wyboru mamy:

    • blaty drewniane – najbardziej eleganckie, ponadczasowe, ale również najtrudniejsze w utrzymaniu. By prezentowały się idealnie, konieczne jest regularne ich olejowanie lub lakierowanie. Niestety trzeba również bardzo uważać podczas użytkowania drewnianego blatu kuchennego, ponieważ od gorących przedmiotów postawionych na nim mogą powstać plamy i odbarwienia;
    • blaty kamienne – dość drogie rozwiązanie, ale takie, które starczy na lata. Doskonale się prezentuje, jest trwałe i nie wymaga specjalnej pielęgnacji;
    • blaty z płyty meblowej – rozwiązanie najtańsze i dające bardzo dużo możliwości ze względu na szeroką dostępną kolorystykę.