Dlaczego na meblach kuchennych tak łatwo powstają rysy i ubytki?

Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy ogromną ilość czasu każdego dnia. Tuż po przebudzeniu idziemy do kuchni w celu zrobienia śniadania. Po powrocie z pracy przygotowujemy tam obiad, wieczorem kolację, a nierzadko również spotykamy się tam ze znajomymi w celu wypicia popołudniowej kawy. Jest to więc jedno z bardziej eksploatowanych pomieszczeń.

W ferworze przygotowywania posiłków nietrudno o powstanie mniejszych lub większych uszkodzeń na meblach. Najczęściej pojawiającymi się są rysy na blatach i frontach szafek kuchennych. Kształtują się one w wyniku nieuważnego odstawiania garnków lub talerzy, czy nieużywania deski do krojenia składników.

Jak pozbyć się nieestetycznych rys z blatów i frontów kuchennych?

Sposobów na pozbycie się rys z frontów szafek kuchennych i blatów jest wiele. Niektóre z nich jedynie maskują ubytek, inne z kolei go wypełniają. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie ze znanych metod mogą być wykorzystane do każdego rodzaju mebli. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, z jakiego materiału są one wykonane.

Przechodząc do sedna, zapoznajcie się z kilkoma najlepszymi sposobami na pozbycie się rys z szafek i blatów kuchennych!

Sposób #1 Mieszanka octu i oliwy na rysy na meblach

Na samym początku chcemy przedstawić jeden z najpopularniejszych i jednocześnie najłatwiejszych sposobów na ukrycie rys na meblach kuchennych. Oliwa z oliwek i ocet to substancje, które prawdopodobnie znajdą się w każdym domu. 

Po dodaniu do siebie wspomnianych substancji powstaje mieszanka, która – po nałożeniu na powierzchnię blatów i frontów meblowych – stworzy powłokę niczym naturalny wosk. Dzięki temu rysy nie będą aż tak zauważalne, a właściciele danej kuchni znów będą mogli cieszyć się nienagannym wyglądem mebli.

Sposób ten sprawdzi się szczególnie w przypadku blatów i szafek kuchennych wykonanych z frontów laminowanych.

Sposób #2 Zastosowanie żywicy poliestrowej do wypełnienia rys na blatach i szafkach kuchennych

Żywica poliestrowa to już mniej domowy sposób na pozbycie się rys na blatach i szafkach kuchennych, ale tak samo – o ile nie bardziej – skuteczny. Ta metoda wymaga od nas wizyty w sklepie celem kupienia substancji. Dzięki temu, że żywica przyjmuje wiele barw, może być zastosowana do mebli w różnych kolorach. Ciekawie prezentuje się na frontach drewnianych, zwłaszcza jeśli ich właściciele zdecydują się na pokrycie całej ich powierzchni daną substancją.

Sposób #3 Pasta do butów substancją do zakrycia rys na meblach kuchennych

Najbardziej popularnymi kolorami past do butów są czarny i brązowy – w różnych odcieniach. W rzeczywistości jednak rynek rozwinął się na tyle szeroko, że produkty te dostępne są w niemalże każdej możliwej barwie. Nie ma więc obaw, że właściciele niebieskich, szarych czy czerwonych frontów nie mogą sobie pozwolić na tę metodę.

W celu skutecznego zamaskowania rys na blacie lub froncie szafki kuchennej należy przede wszystkim wyczyścić daną powierzchnię i wytrzeć ją do sucha. Następnym krokiem jest nałożenie w miejsce ubytku pasty. W zależności od tego, jak duża jest rysa, należy użyć gąbeczki lub małego pędzelka – aby jak najdokładniej nałożyć substancję. Trzeba pozwolić wyschnąć paście, ponieważ dopiero wtedy da zadowalające efekty.

Sposób #4 Orzechy do pozbycia się rys z blatów i szafek kuchennych

Tę metodę można uznać jako jedną z bardziej niekonwencjonalnych. Kto by bowiem pomyślał, że orzechy mogą być wykorzystane do pozbycia się rys z szafek i blatów kuchennych? A jednak – wbrew pozorom – jest to jeden z lepszych sposobów, będący jednocześnie bardzo delikatny i naturalny. 

Właściciele jasnych mebli powinni w tym celu wykorzystać migdały, nieco ciemniejszych natomiast – orzechów włoskich. Wystarczy pocierać nimi delikatnie w miejscu powstania rysy, aby skutecznie jej się pozbyć lub przynajmniej ją zminimalizować.

Sposób #5 Flamastry do zamalowania rysy na meblach kuchennych

Wykorzystanie flamastrów do zamaskowania rys na blatach i szafkach kuchennych również jest jednym z prostszych sposobów. Wystarczy zakupić odpowiedni kolor mazaka i postąpić podobnie, jak w przypadku pasty do butów. Powierzchnię z uszkodzeniem należy wyczyścić, wytrzeć, a następnie nałożyć warstwę barwnika. 

Metoda ta jest szczególnie polecana do miejsc mało eksploatowanych, np. do zakrycia rys na dolnej części szafek kuchennych. Do blatów czy często dotykanych części mebli zalecana jest inna, nieco trwalsza metoda.