W jakim kolorze wybrać meble kuchenne w stylu skandynawskim?

Tym, co wyróżnia kuchnię w stylu skandynawskim, jest prostota i surowość form. Nie odnajdziemy w nim jaskrawych barw czy pełnych przesytu dodatków. Wizualnie takie kuchnie są dość chłodne, a przede wszystkim jasne. Jeśli stoimy przed wyborem mebli do kuchni, powinniśmy zastanowić się nad ich barwą. Najczęściej wybieranymi są biele i szarości. Meble kuchenne skandynawskie mogą być również beżowe lub ecru. Zwolennicy intensywnych barw zdecydowanie nie odnajdą się w tej stylistyce. Wszelkie pojawiające się w skandynawskiej kuchni kolory są rozbielone, delikatne takie jak ivory, kremy, ewentualnie pastelowe odcienie niebieskiego, zielonego czy szarego. Mocniejsze kolory nie pojawiają się w meblach kuchennych, a ewentualnie w ceramice, akcesoriach, dodatkach i roślinności.

Warto podkreślić, że szafki kuchenne w stylu skandynawskim powinny być gładkie, jednokolorowe, pozbawione motywów. Ilość szafek może zostać dopasowana do wielkości kuchni oraz naszych potrzeb, ale musimy pamiętać, że charakterystyczny dla Skandynawii jest minimalizm również w ilości sprzętów i wyposażenia.

Jeśli zaś mowa o dodatkach do szafek skandynawskich w kuchni, to w naszych wnętrzach mogą pojawić się półki szklane i i elementy metalowe (rączki, stojaki etc.). Jeszcze innym pomysłem na dodatki jest wykorzystanie w skandynawskiej kuchni elementów drewnianych. Może to być zarówno blat, półki, podłogi, jak i różne dodatki. Okazuje się, że oprócz drewna w kuchniach w stylu skandynawskim często pojawia się cegła. Choć większość z nas kojarzy ją ze stylem industrialnym, to pasuje również do omawianego.

Lakier czy mat, które wykończenie skandynawskich szafek kuchennych będzie najlepsze?

Kolejną kwestią w doborze idealnych mebli skandynawskich do kuchni jest materiał, z którego zostały wykonane oraz sposób wykończenia frontów meblowych. Do dyspozycji mamy fronty w połysku, macie i półmacie. Do stylu skandynawskiego zdecydowanie najmniej pasują błyszczące meble kuchenne. Dlatego nasz wybór powinien paść na szafki matowe lub półmatowe. Doskonale wpisują się one w stylistykę skandynawską. Jeśli zaś chodzi o materiały, z których warto wybrać szafki do kuchni, to możemy postawić na:

  • Meble kuchenne drewniane – najwyższej jakości, trwałe i eleganckie, ale również najdroższe;
  • Meble do kuchni laminowane – zdecydowanie tańsze, ale również mniej trwałe;
  • Szafki kuchenne lakierowane – opcja pośrednia, dość duża trwałość i modny wygląd;
  • Meble foliowane – najtańszy sposób wykonania mebli do kuchni, niestety również najmniej trwały.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając meble do kuchni?

Przede wszystkim sięgajmy po szafki kuchenne gładkie, ewentualnie z bardzo małym frezowaniem. W niewielkich skandynawskich kuchniach sprawdzą się szafki ułożone w literę L. Jest to praktyczne rozmieszczenie mebli, które sprawi, że wnętrze będzie jeszcze bardziej funkcjonalne. Z kolei w dużych kuchniach możemy pozwolić sobie na inne układy oraz przede wszystkim na wolnostojącą wyspę kuchenną, która będzie doskonałym dodatkowym blatem roboczym. Naszą uwagę powinna zwrócić kwestia doboru blatu do skandynawskiej kuchni. Oczywistym wyborem wydaje się być ten wykonany z drewna. Jednak możliwości mamy zdecydowanie więcej. Przede wszystkim budżetowym rozwiązaniem będzie blat kuchenny z płyty MDF w dowolnym kolorze, najczęściej imitacji drewna. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami takich naturalnych motywów, możemy wykonać blat roboczy z kamienia. Będzie on pasował do mebli kuchennych w stylu skandynawskim.

Kolejną kwestią do ustalenia jest kolor ścian. Do skandynawskich mebli kuchennych będą pasować ściany jasne: białe, kremowe, szare czy pastelowe. Możemy je dobrać na zasadzie barw uzupełniających lub kontrastowych. Kolor ścian może być jednym z elementów ożywiających nasze wnętrze. Uzupełnieniem idealnych mebli kuchennych w stylu skandynawskim powinno być dobrze dobrane oświetlenie. Zdecydowanie warto umieścić je nie tylko na suficie, ale także pod szafkami czy pomiędzy półkami. Jeśli zależy nam na wnętrzu w pełni funkcjonalnym, powinniśmy pomyśleć również o oświetleniu LED umieszczonym na dolnej krawędzi szafek podłogowych. To niecodzienne rozwiązanie pozwala na wygodne korzystanie z kuchni nawet nocą bez użycia światła górnego. Co więcej, oświetlenie to doskonale podkreśla wygląd kuchni skandynawskiej.