Przemyśl projekt i potrzeby domowników

Każda kuchnia jest inna, podobnie jak różnią się od siebie ludzie. Nie chodzi tylko o jej kształt i wymiary. Chodzi również o to, jak użytkują ją domownicy, jakie udogodnienia zawiera i jakie rozmieszczenie sprzętu wybierzemy. Zanim przystąpimy do projektowania nowej kuchni na wymiar, warto zastanowić się, co przeszkadza nam w dotychczasowej, co chcielibyśmy zmienić i ulepszyć, a co sprawdza nam się dobrze. Fajnie jest sobie to rozrysować lub poprosić o pomoc projektanta. Dzięki temu będziemy o krok bliżej do kuchni idealnej. Warto poświęcić trochę czasu każdej z szafek, również tej pod piekarnik. Choć często traktowana po macoszemu, pełni w kuchni ważną rolę. Szafka pod piekarnik na wymiar powinna umożliwić nam wygodne oraz bezpieczne korzystanie z kuchenki.

Jak zrobić funkcjonalną szafkę pod piekarnik?

Szafka pod piekarnik musi spełniać pewne zadania, przede wszystkim stanowić solidne oparcie dla kuchenki oraz chronić sąsiadujące meble, ściany czy sprzęty przed kontaktem z wysoką temperaturą. Dodatkowo oczywiście można (i warto) wzbogacić ją o przestrzeń do przechowywania. Szafka do piekarnika w zabudowie musi być solidna, dobrze sklejona i wykonana z odpowiednich materiałów. Muszą być one odporne na działanie wysokiej temperatury oraz wilgoci, która towarzyszy pieczeniu. By szafka pod piekarnik była funkcjonalna, powinna odpowiadać naszym potrzebom.

Czy możemy wykonać sami szafkę pod piekarnik? Teoretycznie tak, ale zdecydowanie nie warto tego robić, a skorzystać z pomocy specjalistów od mebli kuchennych na wymiar. Powodów jest kilka:

  • fachowcy posiadają specjalistyczny sprzęt, pozwalający na odpowiednie skręcenie, zamontowanie szafki. Osoby nieposiadające wiedzy i doświadczenia nie poradzą sobie z tym zadaniem. Z kolei wszelkie niedoróbki montażu w meblach do kuchni szybko się ujawniają. Oczywiście do tego dochodzi jeszcze czynnik bezpieczeństwa, szafka pod piekarnik musi być odpowiednio przygotowana,
  • brak umiejętności i doświadczenia mógłby doprowadzić do tragedii. Wystarczy złe skręcenie czy źle dobrany materiał w szafce pod piekarnik, by ktoś się oparzył czy ucierpiał po upadku jakiejś części mebla,
  • specjalista od projektowania i wykonania szafki do piekarnika jest nam w stanie podpowiedzieć różne rozwiązania. Sami nie mamy wystarczającej wiedzy i obycia, by wymyślić, jak zaprojektować praktyczny mebel do zadań specjalnych,
  • montaż szafki pod piekarnik wymaga sporej precyzji i dokładności, niezbędna jest też umiejętność podłączania tego typu sprzętu. Nikt z osób, niezajmujących się profesjonalnie produkcją mebli do kuchni nie będzie tego potrafił,
  • niezbędna jest dokładność w wykonywaniu pomiarów i wiedza na temat bezpiecznych odległości, pozwalających na swobodny przepływ powietrza. Wielu producentów ma określone wymagania, w jakich szafkach mogą stać piekarniki, by działały prawidłowo i byśmy nie stracili na nie gwarancji.

Zwiększanie funkcjonalności szafki pod piekarnik – dodatkowe wyposażenie

By zrobić szafkę pod piekarnik zaspokajającą najbardziej wymagające gusta, powinniśmy zadbać o dodatkowe miejsce do przechowywania. Jeśli decydujemy się na montaż piekarnika na wyższym, niż standardowy, poziomie, możemy pod szafką wykonać dodatkowe szuflady czy półki. Mogą być one bardzo przydatne do przechowywania, szczególnie akcesoriów kuchennych potrzebnych do pieczenia i gotowania. W takiej szufladzie można ukryć rękawice kuchenne, szpatułki, termometr, sztućce do mięsa itd. Należy uważać z przechowywaniem tam przypraw i żywności, ponieważ szuflada może się nagrzewać.

Innym pomysłem na dodatkowe wykorzystanie szafki pod piekarnik jest połączenie jej z klasyczną przestrzenią do przechowywania. Decydując się na to, zyskujemy np. dodatkowe szuflady, półki nietracąc przy tym na jednolitym wyglądzie mebli. Każda przestrzeń na kuchenne akcesoria czy naczynia na pewno się przyda, pozwoli na utrzymanie czystości oraz jednolitego wyglądu wnętrza.