Nietypowe materiały na ladę kuchenną

Jako że we wnętrzach było już prawie wszystko, projektanci sięgają coraz więcej po materiały nietypowe, których do tej pory nie stosowało się w kuchni lub na ladach kuchennych. W cenie są eksperymenty, zabawy formą. Jeśli więc nie boimy się eksperymentów, ten rok jest zdecydowanie czasem na zakup nowych mebli do kuchni, ponieważ wybór niekonwencjonalnych rozwiązań będzie na pewno duży.

Metal na ladzie kuchennej – wybór dla odważnych

Metal nie kojarzy nam się z materiałem, który nada się na blaty kuchenne, barki czy lady. Do tej pory raczej nie można było go spotkać w kuchni, przede wszystkim ze względu na łatwe możliwości zarysowania oraz specyficzny, chłodny charakter. Jednak dziś staje się coraz bardziej popularny, szczególnie w odniesieniu do wnętrz industrialnych. Lady kuchenne z metalu mogą również występować w wielu odcieniach, np. miedzi czy stali.

Żywica epoksydowa na blat w kuchni

Inspiracją na modną ladę kuchenną w 2020 roku z pewnością są blaty z żywicy epoksydowej. Dają one ogromne możliwości, da się je łatwo dopasować do każdego stylu wnętrza i ogólnej kolorystyki pomieszczenia. Żywicę da się bowiem barwić, zarówno na kolory metaliczne, pastelowe, brokatowe, przezroczyste, jak i kryjące. Dodatkowo można w niej zatopić dowolne drobne i większe przedmioty, przez co stworzymy wyjątkowy i niepowtarzalny blat kuchenny.

Innym pomysłem na wykorzystanie żywicy epoksydowej na ladzie w kuchni jest jej połączenie z innymi materiałami. Najczęściej wykorzystywanym połączeniem jest drewno i żywica (także barwiona). Ale może ona służyć również do tworzenia kompozycji z metalami i innymi materiałami. Tak naprawdę lista inspiracji na lady kuchenne z wykorzystaniem żywicy epoksydowej jest nieograniczona.

Klasyka zawsze modna – drewno w nowym wydaniu

W 2020 roku wciąż chętnie wykorzystywane będą lady kuchenne z klasycznych, uniwersalnych materiałów i form. Zawsze modne będą blaty drewniane, które są ponadczasowe i pasują do każdego stylu wnętrza. Aktualnie oferta drewnianych blatów jest również szeroka, zarówno w kwestii odmian, kolorów jak i typów wykończeń. Dziś zdecydowanie najczęściej wybieranym wykończeniem, równocześnie najmodniejszym w 2020 roku, jest blat olejowany. Idealnie podkreśla ono słoje i delikatny wygląd drewna, ale równocześnie jest najmniej odporny na czynniki zewnętrzne i wymaga regularnej pielęgnacji. Na pewno nie jest to blat dla osób niemających czasu.

Drewniane lady kuchenne w wydaniu modnym na 2020 rok, są możliwie naturalne, subtelne i nieodróżniające się od reszty mebli.

Kamieni, marmury, konglomeraty kwarcowe – idealne do nowoczesnych wnętrz

Jeśli jednak drewno nie jest w naszym guście, w tym roku mamy również inne możliwości. Ciekawymi inspiracjami będącymi aktualnie na topie, są lady kuchenne z kamienia naturalnego, szczególnie marmuru lub konglomeratu. Ten ostatni jeszcze do niedawna kojarzony był raczej z podłogami w magazynach. Jednak od zeszłego sezonu mocnym krokiem weszły na wnętrzarskie salonu i nie mają zamiaru stamtąd odejść.

Popularność kamieni jako blatów kuchennych wynika z ich wyjątkowej trwałości i odporności na czynniki zewnętrzne. Większość jest odporna na powstawanie plam czy przebarwień oraz łatwo daje się utrzymywać w czystości niezbędnej w kuchni. Niestety niektórych odstraszyć może wysoka cena, choć taka inwestycja na pewno się opłaci, a sam blat w niezmiennej formie posłuży przez lata.

Materiałem, który zyskuje na popularności, jest konglomerat kwarcowy (powstający z połączenia piasku, pigmenty i żywicy poliestrowej). Perfekcyjnie imituje on naturalne materiały, jest trwały i dostępny w przystępnej cenie.

Jednolita lada kuchenna i ściana nad nią

Zupełną nowością w sezonie 2020 jest wykorzystanie na ścianie i blacie kuchennym tego samego materiału. Dzięki temu zyskujemy optyczne powiększenie naszego wnętrza. Wygląda to bardzo estetycznie, nowocześnie i elegancko. Efekt, jaki uzyskamy, zależy przede wszystkim od materiału, który wybierzemy. Najczęściej do takiej formy lady kuchennej wykorzystuje się drewno, konglomerat, kwarc czy korian. Z dwóch ostatnich możemy również wykonać kuchenny zlew, dzięki czemu cały kuchenny kącik może być utrzymany w takiej samej stylistyce. Jeśli zależy nam na minimalistycznym, nowoczesnym wnętrzu kuchni, jednolite lady i ściany są z pewnością dobrym rozwiązaniem.