Klasyka ponad wszystko – biały blat w białej kuchni

Biel to kolor ponadczasowy. Jest elegancki i nowoczesny jednocześnie. Zastosowanie go zawsze kończy się sukcesem. Biała kuchnia, w której wykorzystany jest blat w tym samym odcieniu, z pozoru może wydawać się zimna. W rzeczywistości jednak funkcjonowanie w niej jest czystą przyjemnością. Dzięki jasnym barwom wydaje się duża, przestrzenna. Światło odbijające się od białych mebli i blatu sprawia, że jest ona bardzo jasna. Dzięki temu nie ma konieczności inwestowania w dużą ilość źródeł światła. Co więcej, takie klasyczne rozwiązanie nie ogranicza podczas wyboru dodatków. Możesz bowiem zdecydować się na każdy możliwy wzór lub kolor, ponieważ biel z niczym się nie „gryzie”.

Kontrastowe zestawienie – biała kuchnia z blatem w kolorze czerni

Kolejna propozycja jest całkowitym przeciwieństwem swojej poprzedniczki. Od delikatnej, grzecznej bieli, przechodzimy w głęboką czerń. W białej kuchni równie ciekawie sprawdzi się blat w kolorze czarnym. Sprawi on, że wnętrze zyska pazur. 

Czarny blat w macie

Ta wersja ciemnego blatu jest wersją dobrą do kuchni urządzanych w nowoczesnym stylu. Jest ciekawym rozwiązaniem, a co ważne – wszelkie ewentualne rysy nie są na nim bardzo widoczne. Minusem może być skłonność niektórych blatów do chłonięcia zabrudzeń. To jednak zależy od ich rodzaju i przede wszystkim jakości – podczas zakupu należy więc rozważyć kilka dostępnych wariantów, sprawdzić opinie na ich temat i wybrać ten najlepszy dla siebie.

Błyszczący blat w odcieniach czerni

Czarny blat w połysku idealnie sprawdzi się w kuchni w stylu glamour. Nie jest to jednak zasada, bo swoje zastosowanie może znaleźć pomieszczeniu, w którym króluje dowolny styl dekoratorski. Kluczem jest to, aby całość wystroju była spójna, pasująca do siebie. Błyszczący blat jest łatwy do czyszczenia – wystarczy przetrzeć go mokrą ściereczką, często nawet bez użycia żadnego detergentu. Minusem natomiast jest to, że widać na nim każde zarysowanie, trzeba więc być ostrożnym podczas jego użytkowania.

Ekologiczne rozwiązanie – drewniany blat do białej kuchni

Takie połączenie zawsze będzie przysłowiowym strzałem w dziesiątkę! Biała kuchnia, w której zastosujemy drewniany blat, będzie kojarzona z miejscem zadbanym, w którym dodatkowo czuć powiew świeżości. Drewniane blaty bywają dość drogie, dlatego nieco tańszą alternatywą są te wykonane z materiału drewnopodobnego. Takie rozwiązanie jest jednak nieco „oszukane”, ponieważ to nie to samo, co zastosowanie prawdziwego drewna. Plusem są jednak z pewnością walory wizualne, ponieważ jeśli blat wykonany jest w sposób staranny, różnica nie jest zbytnio widoczna.

Królujący motyw natury – biała kuchnia z zielonym blatem

W zależności od tego, jaki odcień zieleni zostanie zastosowany w przypadku blatu w białej kuchni, możemy spodziewać się różnego efektu końcowego. Ciekawą opcją jest blat w kolorze ciemnej, zgniłej zieleni, który z pozoru będzie przypominał blat czarny. Kiedy jednak światło będzie padało na niego pod właściwym kątem, jego wygląd całkowicie się zmieni.

Zielony blat w białej kuchni kojarzy się z przyrodą. Nie można więc zapomnieć o tym, aby w takim pomieszczeniu znalazła się duża ilość ziół czy roślin. Dzięki temu odczucie bliskości z naturą będzie jeszcze głębsze. 

Element bogactwa – marmurowy blat w białej kuchni

Marmur w białej kuchni sprawdzi się idealnie. Kamień ten jest materiałem szlachetnym, często określanym nawet jako ekskluzywny. Sprawi, że jednolity, czasami wręcz nudny wygląd zostanie skutecznie przełamany, dzięki wprowadzeniu tego delikatnego elementu bogactwa. Ciekawym pomysłem jest zestawienie marmurowego blatu w białej kuchni z dodatkami w kolorze złota. W odcieniu tym mogą być również np. uchwyty szafek czy kran. Taki zabieg sprawi, że kuchnia wyda się niezwykle szlachetnym pomieszczeniem – jednak w nienachalny, subtelny sposób.

Ekstrawagancja w klasycznym stylu – biała kuchnia z blatem w odcieniach czerwieni

Zestawienie tych dwóch kolorów może być ryzykowne, ponieważ wykorzystane w nieprzemyślany sposób będzie kojarzone z flagą Polski. Kiedy jednak zdecydujemy się na czerwony blat w białej kuchni i będzie to jedyny element w tym odcieniu – sukces gwarantowany. Czerwień ożywia pomieszczenie. Sprawia, że jest ono cieplejsze i przytulniejsze. Nie musimy się obawiać, że blat w takim kolorze przytłoczy kuchnię – będzie bowiem jedynie ciekawą, wyróżniającą się częścią pomieszczenia.