Jak usunąć plamy z blatu kuchennego? Poradnik
Kuchnia jest miejscem, w którym łatwo o wszelkie plamy. Jakby tego było mało, to zabrudzenia mogą być mniej lub bardziej uporczywe. Najtrudniejsze do domycia są ślady po ziołach i owocach. Wściekle zielone plamy wnikają w kuchenny blat i wytarte za późno pozostawiają po sobie kolorową pamiątkę. Na szczęście jest kilka sposobów, dzięki którym blat pozostanie jak nowy o wiele dłużej. Wystarczy tylko zwrócić uwagę na rodzaj materiału i dobrać odpowiednie środki czystości. Więcej szczegółów w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania.
Spis treści
Czyszczenie zależy od materiału, z którego wykonany jest blat
Nie jest tajemnicą, że niektóre blaty są bardziej odporne na zabrudzenia, a inne mniej. Blat zabezpieczony laminatem lub żywicą zniesie o wiele więcej niż surowe drzewo i szorstki kamień. Warto to wziąć pod uwagę podczas projektowania kuchni. Jeśli jesteśmy miłośnikami kulinariów, to o wiele bardziej opłaca się zainwestować w praktyczne rozwiązania, które zostaną z nami na dłużej. Ponadto w każdym przypadku warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki do czyszczenia i konserwacji oraz regularnie zabezpieczać podłoże. Pomoże to uniknąć problemów z “wgryzaniem się” kolorowych plam.
Jak czyścić blat laminowany?
Blat laminowany jest najczęściej spotykany w naszych kuchniach. Zawdzięczamy to nie tylko atrakcyjnej cenie, ale także wysokiej odporności na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Najważniejsze jest systematyczne wycieranie mokrych plam, gdyż to wilgoć najbardziej niszczy laminaty. Szczególną uwagę zwróćmy na zakamarki oraz miejsca styku zlewozmywaka i płyty grzewczej. Większość plam pozbędziemy się nawilżoną szmatką i łagodnym detergentem przeznaczonym do blatów kuchennych. Można też sporządzić pastę z sody oczyszczonej i wody, która świetnie poradzi sobie nawet z poważnym zabrudzeniem.
Jak czyścić blat drewniany?
Drewno jest jednym z najbardziej wymagających materiałów. Oczywiście wszystko zależy również od użytego impregnatu, który chroni delikatną strukturę drewna przed wnikaniem zabrudzeń. W przypadku drewna należy bardzo uważać na mokre plamy i wycierać je zaraz po tym, jak się pojawią. Zbyt długie pozostawienie wilgotnego blatu może na stałe zmienić powierzchnię drewna. Pamiętajmy, że drewno należy systematycznie konserwować. W tym, celu zaopatrzmy się w specjalny olej lub wosk, najlepiej nadający się do kontaktu z żywnością.
Jeśli dopuścimy do większych zniszczeń i zabrudzeń, to jedynym sposobem na pozbycie się plam, jest zeszlifowanie powierzchni drewnianego blatu i pokrycie go nowym impregnatem.
Jak czyścić blat z konglomeratu?
Blaty z konglomeratu należy czyścić przeznaczonym do tego płynem lub łagodną mieszanką wody i mydła. O ile z większością plam powinniśmy poradzić sobie za pomocą wymienionych wyżej preparatów, to problem mogą stanowić pojawiające się osady wapienne, które wyglądają bardzo nieestetycznie. Pozbędziemy się ich odkamieniaczem, jednak należy pamiętać, że ich pH powinno być mniejsze niż 10. W przypadku sporych zabrudzeń i zaniedbań możemy rozważyć zeszlifowanie starego materiału i uzupełnienie go nowym.
Jak czyścić blat kamienny?
Kamienie takie jak marmur i granit kojarzą się z ekskluzywnym wnętrzem, ponieważ ich cena często jest poza zasięgiem zwykłych użytkowników. Jeśli się już na nie zdecydujemy, musimy pamiętać, że z wraz z ceną nie idzie łatwość pielęgnacji. Kamienie są bardzo wymagające – plamy ciężko wywabić, a upadający przedmiot może pozostawić po sobie odprysk. Ponadto używanie mocnych detergentów może zmatowić strukturę kamienia. Czym więc konserwować kamienny blat? Najlepiej użyć specjalnych płynów przeznaczonych do kamiennych powierzchni, a zabrudzenia powstające podczas codziennego użytkowania na bieżąco ścierać za pomocą wody z dodatkiem płynu do naczyń.
Jak czyścić blat ceramiczny?
Tego typu blaty są coraz rzadziej spotykane, jednak należą do najtrwalszych. Zabrudzenia usuwamy tak samo, jak na płytkach w łazience – za pomocą mleczek czyszczących, płynów do mycia naczyń, sprayów kuchennych, a także ekologicznymi mieszankami sody oczyszczonej i soku z cytryny. Co jakiś czas warto ceramiczny blat starannie umyć z wszelkich zabrudzeń, a następnie wypolerować z dodatkiem środka nabłyszczającego.
Czyszczenie blatów kuchennych – kilka dodatkowych uwag
Niezależnie od materiału, z jakiego wykonany jest nasz blat, warto błyskawicznie zajmować się wszelkimi zabrudzeniami. Im dłużej plama znajduje się na blacie, tym większe ryzyko, że zostanie po niej trwały ślad. Bieżące zabrudzenia powstające podczas gotowania i zmywania naczyń, usuniemy za pomocą nawilżonej szmatki z dodatkiem mydła kuchennego. Świetnym sposobem na szybkie wyczyszczenie blatu jest przetarcie go płynem do mycia szyb, nada mu to nieco blasku i pozostawi po sobie przyjemny zapach.
Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?
Kliknij w gwiazdkę by ocenić
Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba ocen: 3
Zostaw odpowiedź