Czym jest cokół przypodłogowy?

Wydawać by się mogło, że pojęcie cokołu przypodłogowego jest powszechnie znane. Prawda jest jednak taka, że wiele osób nadal nie wie, czym on jest. Cokół w tym kontekście, to nic innego, jak część ściany lub mebli, która bezpośrednio łączy się z podłogą. W kuchniach zazwyczaj przestrzeń ta zakrywana jest specjalną listwą, która nierzadko wykonana jest z tej samej płyty meblowej, co cała zabudowa.

Wysokość cokołu może być różna, zazwyczaj mieści się ona jednak w przedziale 10-20 cm. Jak można łatwo zauważyć, w takim przypadku jest to zmarnowana przestrzeń, która mogłaby zostać wykorzystana w jakikolwiek inny sposób. I na szczęście powstała alternatywa – zamiast zakrywania wspomnianej powierzchni listwą, można zrobić tam niezwykle funkcjonalną szufladę cokołową!

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się szuflada cokołowa?

Szuflada w cokole sprawdzi się w każdej kuchni. Jest to szczególnie dobra opcja w przypadku, gdy pomieszczenie kuchenne nie jest zbyt duże i ciągle brakuje przestrzeni do przechowywania. W dużej kuchni sprawdzi się jako funkcjonalny dodatek, dzięki któremu możliwe będzie lepsze zagospodarowanie pozostałych szuflad, szafek czy półek. 

Jak zaprojektować funkcjonalną szufladę w cokole?

Podstawą do wykonania funkcjonalnej szuflady cokołowej jest dokonanie dokładnych pomiarów. Bez nich bowiem nie będzie możliwe zaprojektowanie części mebla zgodnie z możliwościami przestrzennymi. Kolejnym krokiem jest zakup odpowiednich materiałów. Jest to m.in. front meblowy, który powinien być dopasowany kolorystycznie i fakturowo do całej zabudowy. Ważny jest też wybór dobrej jakości prowadnic i – jeśli się na nie decydujemy – uchwytów, które zadecydują o tym, czy korzystanie z szuflady będzie dla nas komfortowe. 

Ciekawostka

Podczas wyboru odpowiednich prowadnic do naszej szuflady cokołowej warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi rodzajami. Jednym z lepszym wariantów jest zdecydowanie się na te z tzw. miękkim domykiem, który sprawi m.in., że szuflady nie ulegną zniszczeniu przez ich nieuważne użytkowanie.

Co można przechowywać w szufladzie cokołowej?

Nie ma ścisłych ograniczeń w kwestii tego, co można przechowywać w szufladzie w cokole. Zazwyczaj są to rzeczy, na które nie mamy żadnej innej, specjalnie wygospodarowanej przestrzeni:

  • puszki z różnego rodzaju zawartością – w zależności od wysokości cokołu, czyli automatycznie szuflady, mogą one być przechowywane pionowo lub poziomo. Co ciekawe – i przydatne – na rynku dostępne są specjalne, wąskie siatki do przechowywania, w które można włożyć puszki, aby nie obijały się one o siebie;
  • butelki plastikowe – ułożone na płasko jedna obok drugiej mogą zaoszczędzić mnóstwo przestrzeni, przeznaczonej do przechowywania wyposażenia;
  • butelki szklane – w tym przypadku należy być nieco bardziej ostrożnym, aby nie uległy one stłuczeniu. Wystarczy jednak tylko oddzielić jedną butelkę od drugiej, nawet kawałkiem jakiejś tkaniny lub papieru i już możemy być spokojni;
  • warzywa i owoce – jednak tylko te, które nie muszę przebywać w lodówce. Mogą to być np. ziemniaki czy jabłka. Należy pamiętać, aby systematycznie upewniać się, że produkty się nie psują. Warto też nie przechowywać ich dłużej, niż okres kilku dni – wówczas będziemy mieć pewność, że spożywamy świeże, pełnowartościowe owoce i warzywa;
  • patelnie i płaskie garnki – szuflada cokołowa to dobre miejsce na przechowywanie tego rodzaju wyposażenia, które często zajmuje zbędnie inne miejsca, które moglibyśmy wykorzystać w lepszym celu;
  • ścierki, obrusy, podkładki pod talerze, serwetki – różnego rodzaju tekstylia, na które szkoda nam przestrzeni w innych zakamarkach kuchennej zabudowy.

Na co uważać i o czym pamiętać podczas użytkowania szuflady w cokole?

Szczególną uwagę powinny zachować osoby, które posiadają w swoim mieszkaniu lub domu tzw. podłogówkę, czyli nic innego, niż ogrzewanie podłogowe. W takim przypadku w szufladzie cokołowej nie powinno przechowywać się jedzenia, ani napojów. Wówczas należy ograniczyć się do wspomnianych tekstyliów i garnków. 

Co jest równie ważne przed rozpoczęciem użytkowania, to zadbanie o to, aby szuflada nie została porysowana. W tym celu warto dokupić specjalną matę do mebli, która zapobiega nadmiernej eksploatacji ich wnętrza.